Meglehetősen gyengén teljesít idén több tőzsdén kereskedő napenergia-vállalat részvénye, a szektor jelentősebb cégeinek részvényeit követő Guggenheim Solar ETF több mint 10 százalékot esett eddig. A Morgan Stanley (MS) szerint az elmúlt hónapok gyenge szereplése egyúttal rendkívüli vonzó kockázat-hozam lehetőségeket eredményezett, különösen az amerikai lakossági napenergia-piacon aktív SolarCity és Sunrun papírok kínálnak vonzó beszállási lehetőséget, de az utóbbi években népszerűvé vált úgynevezett yield companyk (energiatermelő eszközök külön cégbe szervezésével létrehozott vállalat) közt és a villamosenergia-kereskedők közt is akadnak remek lehetőségek.
Az elemzőház elsősorban a SolarCity és a tőzsdén augusztusban debütáló Sunrun részvényeit emelte ki. Az MS szerint a két cég jelenlegi árfolyama majdnem a legpesszimistább forgatókönyvet tükrözi, vagyis azt feltételezi, hogy miután 2017-től visszavágják az amerikai támogatási rendszert (30 százalékról 10 százalékra csökken a napenergia-beruházásokra adott adókedvezmény), a két vállalatnál teljesen leáll a növekedés. Ettől azonban, úgy látják, nem kell tartani, a lakosság körében továbbra is egy százalék alatti a penetráció, a hálózati villamos energia ára évről évre emelkedik, sőt a támogatások 2017-es mérséklésével számos kisebb piaci szereplő tűnhet el, helyüket pedig az alacsonyabb költségekkel operáló cégek – mint például a SolarCity és a Sunrun – vehetik át. Az elemzőház alapszcenáriója szerint a SolarCity és a Sunrun részvényárfolyama több mint 100 százalékos felértékelődési potenciállal rendelkezik.
Az elemzők szerint a yield companyk (pl. NRG Yield, Pattern Energy, NextEra, Abengoa Yield illetve a TerraForm) is jó vételi lehetőséget kínálnak, az alapszcenárióhoz képest ezek a papírok átlagosan több mint 70 százalékos felértékelődési potenciállal rendelkeznek. Az MS egyebek között a stabil készpénztermelés és az erős anyavállalati háttér miatt lát jó befektetési lehetőséget az általa követett részvényekben.
Bár az MS által követett villamosenergia-kereskedők részvényei (NRG, Calpine, Dynegy) is átlagosan mintegy 100 százalékos felértékelődési potenciállal rendelkeznek, kockázat-hozam szempontból ezek a papírok kevésbé vonzók, mint az előző két kategória. A részvények mellett szólhat, hogy a yield companykhez vagy a lakosságinapenergia-cégekhez képest magas cash flow/saját tőke mutatóval rendelkeznek (mintegy 15-25 százalék), igaz, a növekedési lehetőségek a nyomott nyersanyagárak és a megújulók folyamatos térnyerése miatt kevésbé ígéretesek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.