BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A kgfb húzta fel a piacot

A vagyonbiztosítások miatt nő az idén a biztosítási piac, a kötelező díjbevétele megugrott, az életbiztosítási piacot pedig a folyamatos díjas termékek húzzák.

Lassan, de növekszik a hazai biztosítási piac a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) adatai szerint. Az első kilenc hónapban a szektor teljes díjbevétele 657,2 milliárd forint volt, ez két százalékkal haladja meg a tavalyit. A növekedés motorja a nem életbiztosítási ág volt, amelynek díjbevétele 6,3 százalékkal, 327,8 milliárd forintra nőtt. Ebben fontos szerepe volt a gépjárműüzletágnak. A magyarországi gépjárműállomány is bővült tavaly óta, de díjaikat is megemelték a piaci szereplők. A cascók átlagdíja az idén 80 ezer forint körül alakult, a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításoké (kgfb) valamivel 22 ezer forint volt szeptember végén. A kgfb-piac az első kilenc hónapban 13 százalékkal, több mint 80 milliárd forintra bővült.

Az életbiztosítási piacon a díjbevétel kismértékben, 329,4 milliárd forintra esett vissza. A korrigált számok azonban már jobbak, itt a díjbevétel (amely az egyszeri és eseti díjas szerződéseket csak tíz százalékban veszi figyelembe) 3,6 százalékkal, 216,6 milliárd forintra nőtt. Ez azt jelenti, hogy ugyan a viszonylag rövid távú, egyszeri díjas biztosításokat az idén nehezebb eladniuk a biztosítóknak, a folyamatos díjas szerződések viszont a tavalyinál jobban fogynak. Ebben komoly szerepe lehet a tavaly óta már adókedvezménnyel is támogatott nyugdíjbiztosításoknak, amelyekből szeptember végéig több mint 110 ezret kötöttek. A támogatott nyugdíjbiztosítások díjbevétele az idei első kilenc hónapban meghaladta a 18,2 milliárd forintot, a záró állománydíj pedig megközelítette a 23,5 milliárdot.

A nyugdíj-biztosítási piacon egyre népszerűbbek a hagyományos, vegyes biztosítások. Az idei első három negyedév értékesítési toplistáját az NN (korábban ING) vezeti, csaknem 2,8 milliárd forintnyi díjbevételük származott ebből a termékből, és ennek döntő része klasszikus életbiztosítás volt. Az NN részesedése az idén a nyugdíj-biztosítási piacon a 15 százalékot is meghaladta. Az NN-t az Allianz és a Generali követi a toplistán, ez a két biztosító azonban már nagyrészt befektetési egységhez kötött (unit linked) nyugdíjbiztosításokat kínál. A piaci részesedésük 13 százalék körül van, a teljes díjbevételt nézve a Generali, a korrigált számok alapján az Allianz számít ezüstérmesnek. A nagyok között ott van még az Aegon is, szintén 10 százalékot bőven meghaladó piaci részesedéssel, ők az NN-hez hasonlóan ugyancsak főleg vegyes életbiztosításokat értékesítenek nyugdíjcélra.

A teljes biztosítási piacot nézve a legnagyobb szereplő 92,6 milliárd forintos teljes díjbevétele alapján még mindig az Allianz, de a 91,3 milliárdos díjbevételű Generali lemaradása már csak minimális. A korrigált díjbevétel alapján a Generali már egyértelműen az első helyen áll, csoportszinten számolva (a Genertellel és az Európai Utazási Biztosítóval együtt) pedig még nagyobb az előnye. Az idén – az Allianzot leszámítva – a nagy biztosítók is növelték a forgalmukat, az első kilenc hónapban a Groupama díjbevétele 4,2, az Aegoné 7,4, az NN-é pedig 10,75 százalékkal nőtt tavalyhoz képest.

A legnagyobb mértékben néhány kisebb biztosító forgalma nőtt, a Wáberer és a Köbe például csaknem a másfélszeresére növelte a díjbevételét. Utóbbi biztosító öröme azonban nem lehet felhőtlen, a jegybank ugyanis nemrég hiányosságokat tárt fel a cégnél, úgy látták, nem volt kellőképpen megalapozott a társaság díjpolitikája, és a tartalékhelyzet sem volt megfelelő. Az MNB felszólította a társaságot a hiányosságok rendezésére.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.