A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 2,17 pontos emelkedéssel, 23 631,22 ponton nyitott ma. A pénteki záró értékéhez képest 0,01 százalékkal erősödött.
A vezető európai értéktőzsdék emelkedéssel nyitottak. A frankfurti DAX-index 0,68 százalékos, a londoni FTSE-100 index 0,27 százalékos, a párizsi CAC-40 index pedig 0,59 százalékos pluszban indította a kereskedést. Az euróövezeti vállalatok gyűjtőindexei közül az EuroStoxx50 0,74 százalékkal növekedett.
A kőolaj világpiaci ára csökken, miután a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) bécsi miniszteri szintű ülésén nem hozott döntést termelési kvótájáról, azaz érvényben hagyta az előző ülésen meghatározott napi 30 millió hordós limitet.
Az északi-tengeri Brent könnyűolaj januári szállításra hordónként (159 liter) 42,93 dollárba került hétfő délelőtt kilenc óra körül, 29 centtel, 0,68 százalékkal esett az ára az Intercontinental Exchange (ICE) londoni jegyzésében. A New York-i árupiac elektronikus jegyzésében a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta ára januári szállításra hordónként 24 centtel, 0,60 százalékkal, 39,73 dollárra süllyedt.
Az eurót 1,0853 dolláron jegyezték a nemzetközi bankközi devizapiacon, ami 0,18 százalékos gyengülést jelent. Az eddigi kereskedésben az euró legalacsonyabb árfolyama 1,0851, a legmagasabb pedig 1,0888 dollár volt.
Eltérően látják a hétfői kereskedés várható irányát a Budapesti Értéktőzsdén a piaci elemzők.
Rövid Szabolcs, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője szerint kedvező nemzetközi hangulatban, emelkedéssel nyithat a magyar tőzsde. Hozzátette: pénteken két százalék körüli pluszban zártak az amerikai részvénypiacok a kedvező munkaerőpiaci hírek miatt, ez hat az európai piacokon, így Budapesten is.
Az Equilor Befektetési Zrt. kommentárja szerint más impulzus híján a magyar részvények, várhatóan alacsonyabb forgalom mellett, a távol-keleti piacokat követve semleges tartományban kezdhetik meg a heti kereskedést. A vezető részvények közül kiemelik a Mol-t, amire a nyitásban is hatással lehet az a pénteki OPEC döntés, amely kismértékben növelte a kitermelési kvótát, és ezzel nyomást gyakorolt a nyersanyagkapcsolt és feltörekvő piaci részvényekre.
Az Equilor kitért arra is, hogy ma 10 órakor teszi közzé a Magyar Nemzeti Bank Növekedési jelentésének második számát, az új éves kiadvány a hosszabb távon ható növekedési tényezőket mutatja be.
A héten a keddi novemberi inflációs adatokra figyelnek a befektetők, mivel az adatok indikációt jelenthetnek a jövő héten megjelenő decemberi Inflációs jelentés előtt. Az Equilor szerint december 15-én az MNB lefelé módosíthatja a GDP-előrejelzését és véleményük szerint csökkenthetik az inflációs várakozást is az előrejelzési horizont végéig.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.