Hová tűnt a Budapesti Értéktőzsde Zrt. (BÉT) öt darab részvénye? E kérdés fogalmazódhat meg abban, aki elolvassa a tavaly február végén bebukott Buda-Cash Brókerház felszámolójának utolsó két közleményét. Míg ugyanis a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft. (PSFN) által hazai befektetési szolgáltatóknak felkínált ügyfélállományban még 4847 darab BÉT-részvény szerepelt, addig a PSFN már csak 4842 darab papír megvételére vár kötelező érvényű ajánlatokat február 3-ig. Ez utóbbi adat valódiságára utal, hogy ugyanez van feltüntetve a BÉT legutóbbi, január 11-i tulajdonosi összesítőjében. További furcsaság ugyanakkor, miért szerepelteti a felszámoló a Buda-Cash teljes ügyfélállományában a BÉT-részvényeket, miután azokra február 18-ig lehet ajánlatot tenni. Vagyis több mint két héttel tovább, mint a tőzsdepapírokra, így elvileg azoknak akkor már lehet új tulajdonosuk.
Közel 17 millió forintot érhet a Buda-Cash pakettje (ebből az öt darab tisztázatlan kilétű részvény együttesen 17 750 forintot), az alapján, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 3550 forintot fizetett egy BÉT-részvényért tavaly novemberben az addig 68,8 százalékban tulajdonos osztrákoknak, amivel részesedését 75,75 százalékra növelte. Ezen az áron hajlandó megvenni az MNB a többi tőzsdetulajdonos papírjait is, attól számított hatvan napon belül, hogy a cégbíróság bejegyezte a BÉT többségi tulajdonossá válását. Ennek megtörténtéről még nincs hír.
Nagyobb falat a másik két botrányba keveredett brókercég pakettje. A Quaestor 65 124 és a Hungária Értékpapír 32 878 (3550 forinttal számolva 231 millió, illetve 117 millió forintot érő) BÉT-részvényére lehet ajánlatot tenni, ugyancsak február 3-ig, 20 millió (Quaestor), 7 millió (Hungária) és 2 millió (Buda-Cash) forintnyi ajánlati biztosítékot megfizetve, ami a vételárból levonható. A három társaság együttesen közel 1,9 százalékos tőzsdei tulajdoni részesedésére benyújtott pályázatok elbírálásáról a felszámoló február 10-ig értesíti ki az ajánlattevőket.Több megfelelő, azonos értékű (a vételártól legfeljebb 10 százalékkal eltérő) ajánlat esetén február 12-én liciten dől el a pakettek sorsa. A nyertesekkel a PSFN február 22-én írja alá az adásvételi szerződéseket.
Az MNB örülne, ha akadna befektető, aki többet adna 3550 forintnál a felszámolás alatt álló brókercégek BÉT-részvényeiért -- közölte korábban a Világgazdaság kérdésére a karácsony előtt egy héttel tőzsdeelnökké választott Nagy Márton jegybanki alelnök. Bár az MNB ezt nem közölte, nem kizárt, ha nem érkezik érvényes ajánlat, akkor e paketteket is ő veszi meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.