Jól megy mostanság a fapadosoknak

Az alacsony olajár segíti a fapados légitársaságokat, három legnagyobb európai képviselőjük utasdömpingre és emelkedő nyereségre számíthat az idén.

Az elmúlt napokban mindhárom nagy európai diszkont-légitársaság közzétette negyedik negyedéves gyorsjelentését, s ezekből kirajzolódnak az aktuális folyamatok. Általánosságban elmondható, hogy a terrortámadások hatásait megérezte az easyJet és a Ryanair is, hiszen Párizs mindig is a turisták egyik kedvelt célpontja volt. Az utazási kedv csökkent, a foglalások hanyatlottak, ami a jegyárak visszaeséséhez vezetett. De úgy tűnik, hogy a terrorfenyegetettség negatív hatása csak átmeneti volt, a diszkont-légitársaságok közlése szerint a foglalások újra lendületet kaptak. Eközben az olajár csökkenése felfelé tolta a profitot még annak ellenére is, hogy a dollár erősödése miatt kevésbé profitálnak belőle az európai légitársaságok, mint az amerikaiak.

Az easyJet 8 százalékkal szállított több utast a negyedik negyedévben, mint az előző év azonos időszakában. Viszont a devizaárfolyam-változások nem kedveztek a cégnek, ezért bevétele kismértékben esett az előző évihez képest. A menedzsment közölte, hogy teljesülhetnek a szeptember végén záruló pénzügyi évre megfogalmazott célkitűzései, adózás előtti eredménye a piaci konszenzusnak megfelelő lehet, ez 738 millió fontos profitot jelent.

A Ryanair 17 százalékos bevételnövekedés mellett profitja megduplázódásáról számolt be. A társaság gyakorlatilag bebiztosította magát az olajár változásai ellen: fedezeti ügyletekkel üzemanyag-fogyasztásának 95 százalékát biztosította az idei évre. A március végén záruló pénzügyi évére vonatkozó várakozásain nem változtatott a menedzsment, az utasforgalomra vonatkozó prognózisait azonban felfelé módosította. Ráadásul bejelentett egy 800 millió eurós sajátrészvény-vásárlási programot is.

Erős lett a Wizz Air negyedik negyedéve is, a konjunktúra és az alacsony olajárak összességében javuló profitabilitást eredményeztek. A menedzsment optimista, megemelte profitvárakozásait, miután a lezárt negyedévben 17,2 millió euró adózott eredményt könyvelt el az egy évvel ezelőtti 3,6 millió euró után.

A Ryanair és a Wizz Air árfolyama valósággal szárnyalt az elmúlt egy évben: az ír diszkont-légitársaság részvényei közel 40 százalékkal értékelődtek fel, miközben a Wizz Air papírjai a februári részvénykibocsátás óta 65 százalékkal drágultak. Ezzel szemben az easyJet papírjai 14 százalékkal értékelődtek le. Előretekintő árfolyam/eredmény hányados alapján az easyJet részvényei a legolcsóbbak, a Wizz Air és a Ryanair nagyjából azonos értékeltségen forog.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.