A hat legnagyobb amerikai bank elmúlt napokban közzétett gyorsjelentését összevetve a piaci konszenzussal kijelenthető, hogy a vártnál jobban alakult az év első három hónapja az amerikai bankszektorban. 2013 óta először fordult elő, hogy mind a hat bank egy részvényre jutó eredménye meghaladta a Reuters konszenzusát. Ez a január–februárinál kisebb piaci volatilitást és nagyobb ügyfélaktivitást hozó március hónapnak köszönhető, amikor a tőkepiacok magukra találtak az elsősorban Kínából eredeztethető év eleji piaci sokkból.
Bár a vártat mind a hat amerikai nagybank profitja meghaladta, bevételben pedig csak a Goldman Sachs és a Morgan Stanley okozott csalódást, az egy évvel ezelőtti bázishoz képest egyöntetű a visszaesés az üzleti teljesítményben. A Wells Fargo az egyetlen, amely növelte bevételeit, a befektetési banki túlsúllyal rendelkező és nagyrészt a kereskedési eredményre támaszkodó bankoknál azonban nagy visszaesést látunk: a Goldman Sachs esetében 40 százalékkal, a Morgan Stanley-nél 20 százalékkal esett egyetlen év alatt a nettó bevétel.
Rendkívül gyengén teljesítettek a kötvény- és nyersanyagpiaci üzletágak, utóbbiakra különösen az alacsony olajár nyomta rá a bélyegét. Az alacsony olajár a bankszektor hitelezési veszteségein is nyomot hagy az energiaszektor fizetőképességének romlásán keresztül, a mélyponthoz képest bemutatott korrekciója viszont csökkentette a várható veszteségeket, az elmúlt néhány hét ebben is kisebbfajta megnyugvást hozott. A hitelezésre talán leginkább támaszkodó és legkiegyensúlyozottabb Wells Fargo a negyedév során így is 200 millió dollárnyi friss céltartalékot számolt el gáz- és olajipari kitettségei miatt.
Mivel az első negyedév hagyományosan erősnek számít az amerikai bankoknál, a bevételek visszaesése nem sok jót jelez előre az év egészére. A már-már közhelyesen hangzó költségcsökkentési kényszer mellett a bankok új üzleti lehetőségeket is keresnek, ebbe illeszkedik, hogy a Goldman például nyit a lakosság felé, és megvásárolta a GE Capital eddig 16 milliárd dollárnyi amerikai megtakarítást gyűjtő online üzletágát, a Wells Fargo pedig ugyanettől – a pénzügyi tevékenységeitől sorra megváló – nagyvállalattól egy 31 milliárd dolláros lízing- és hitelállományt vett át.
Az amerikai bankok után az európai bankok gyorsjelentési szezonja is hamarosan a megkezdődik. Kontinensünkön is elsősorban az ezer sebből vérző befektetési bankokon hagyhatott nyomot az első negyedév piaci turbulenciája.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.