Fél évre külföldre vonult el gondolkodni Leisztinger Tamás nagyvállalkozó, és arra jutott, hogy nem harcol, ha kérik, elad a vagyonából – így tudják a piacon. Vagyis kész engedni pozíciójából az elméleti fizikusból és sakkmesterjelöltből nagybefektetővé avanzsált Leisztinger, akinek birodalma több tucat cégből áll. Vagyonát 2014-ben 91 milliárd forintra becsülte a Népszabadság, és ezzel az ötödik legtehetősebb magyar vállalkozóként jegyezték. A fő profiljához – a cégek adásvételéhez – igazodva, egy sor vagyonkezelő tartozik a birodalomba. Fő pillérei a Hunguest és más szállodaipari érdekeltségek, ingatlanvállalkozások, valamint a Csányi Sándor OTP-vezéréhez fogható méretű agrárportfólió. De nem elhanyagolhatók a külföldi érdekeltségei sem, a repertoár a horvátországi áramtermelőtől a bangladesi textilkereskedőig terjed. Az egyes vállalkozásokban közvetlen tulajdonosként leggyakrabban az Arago Befektetési Holding Zrt., a Forrás Vagyonkezelési és Befektetési Nyrt., illetve a Domestore Gazdasági és Üzletviteli Tanácsadó Kft. bukkan fel.
Közülük a tőzsdén jegyzett Forrás Nyrt. közölt magáról eddig idei adatokat. Az elsőbbségi részvényesek számíthatnak ugyan összesen 200 millió forint osztalékra, de ezt az eredménytartalék terhére fizetik. A Forrás konszolidációs körébe tartozó, 30,9 milliárd forint saját tőkéjű cégcsoport ugyanis egymilliárd forint mérleg szerinti veszteséget vetített előre. A Forrás, az Arago és a Domestore osztozik a Hunguest Hotels Szállodaipari Zrt. részvényein, ami viszont értékes pakettnek látszik a legutolsó, elérhető mérleg alapján: csaknem 13 milliárd forint árbevétel mellett több mint másfél milliárd forint nyereséget termelt 2014-ben.
Az előbbieknél kisebb, de a magyar mezőgazdaságot tekintve a legnagyobbak között jegyzik Leisztinger agrárcsoportját. Becslések szerint mintegy 26 ezer hektáron gazdálkodnak az érdekkörébe tartozó cégek, és a K-Monitor összesítése szerint tavaly a nagybirtokosok közül a legtöbb, 4,8 milliárd forint területalapú támogatást vehették fel a közös kasszából. Ebből az együttesen tízmilliárd forint saját tőkéjű Alcsiszigeti Mezőgazdasági Zrt. és a Komáromi Mezőgazdasági Zrt. 2,8 milliárddal részesedett. Az már biztos, hogy a szubvenciós rekordot idén nem ismétli meg a Leisztinger-csoport. Amint a Vs.hu portál elsőként közölte: a szisztematikus földfelvásárlások záróaktusaként öt kisebb Fejér megyei Leisztinger-érdekeltség – Agárdi Farm, Baráka-major, Cserepes-major, Selymes-major, Tükrös-major – is gazdát cserélt, és ezzel közel 900 millió forint támogatás esik ki a körből. A vevő az idén januárban bejegyzett GyTT Agrár Kft., amelyben Garancsi István nagyvállalkozó, valamint a Garancsi-cégcsoportban aktív Tamási László és Telek Csaba Péter tulajdonosok, de egy ideig a földvásárlásokban részt vevő Gyalog Zsolt is tag volt. Megmaradtak viszont Leisztinger egykor privatizált állami gazdaságai, amelyek egyébként a 2010-es kormányváltás után az elszámoltatási kormánybiztos csomagjába is bekerültek.
Felvásárlás aligha fenyegeti az MSZP-közeliként elkönyvelt Leisztinger sportportfólióját. A nagyvállalkozó bizonyára nem nyereségvágyból szállt be hat éve a vergődő diósgyőri focicsapat megmentésébe. A Borsodsport Invest Kft. – amelyen keresztül bevásárolt a Diósgyőri Futball Club Kft.-be – négy év alatt 800 millió veszteséget termelt, saját tőkéje mínusz 600 milliónál tartott 2014 végén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.