Sokat buknak a bankok az ingyenes készpénzfelvételen – legutóbb Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója nyilatkozott erről. A hitelintézeteknek havonta két, összesen legfeljebb 150 ezer forint értékű tranzakciót kell így biztosítaniuk, és bár az ügyfél ezekért nem fizet, a kártyát kibocsátó banknak továbbra is le kell rónia a 0,6 százalékos tranzakciós illetéket, ami 150 ezer forintnál 900 forintot tesz ki. Hiába kerül azonban sokba a bankoknak a készpénzfelvétel, a jelenlegi kártyás vásárlásra buzdító akciók többsége nem a betéti kártyásoknak szól.
A leggálánsabb ajánlatok szinte kivétel nélkül a hitelkártya használatához kapcsolódnak; tavaly az ilyen kártyákhoz kapcsolódó tranzakciók több mint 90 százaléka vásárlás volt, a készpénzfelvétel pedig sosem ingyenes velük, sőt általában több ezer forintba kerül. (A hitelkártyás vásárlások értéke megközelítette az 540 milliárd forintot, a készpénzfelvételeké viszont alig 51 milliárd volt.) A betéti kártyáknál még mindig a készpénzfelvétel dominál. Tavaly 6750 milliárd forintnyi készpénzt vettek fel ilyenekkel, a vásárlások volumene csupán 2436 milliárd forint volt. Betéti kártyából egyébként körülbelül ötször annyi van, mint hitelkártyából, több mint 7,5 millió.
Az aktív hitelkártya-használók a legtöbb hitelintézetnél több tízezer forintot is visszakaphatnak évente. A Raiffeisennél például hitelkártyával akár 120 ezer forintnyi pénzvisszatérítés is járhat, egy átlagos OneCard lakossági ügyfél azonban ennek mintegy ötödét, egy prémium ügyfél pedig a felét húzza be. A CIB-nél is hasonló a helyzet, a hitelkártyások évente 40-60 ezer forintot kapnak vissza. A K&H-nál kártyakonstrukcióktól függően évi 12–60 ezer forint kalkulálható, a Cetelem egy átlagos, havi 80 ezer forintos költésnél évi 10 ezer forint körüli összeget térít vissza a hitelkártyásoknak. Az OTP-nél az Amex hitelkártyákra járhat vissza típusától függően maximum 30-50 ezer forint, a Budapest Banknál legfeljebb 25 ezer forintot kaphatnak vissza a Jóljáró hitelkártya birtokosai.
Több bank döntött úgy az utóbbi időben, hogy a betéti kártyákat is jobban bevonja a vásárlási akciókba. A CIB például a számlacsomagok díjából enged, az FHB karácsonykor adott 5 százalékos kedvezményt azoknak, akik betéti kártyával vásároltak. Az OTP pedig nemrég indított egy akciót, amelynek keretében jó néhány boltban pénz-visszatérítést ad bankkártyás vásárlásnál.
A kereskedőket egyébként a bankok szerint nem nehéz meggyőzni az akciókról. Az ilyen kampányok ugyanis jellemzően növelik a kártyahasználatot, nő a forgalom. Az egyszerű pénz-visszatérítéseket ilyenkor a bank fizeti ki az ügyfélnek, a kereskedők a hitelintézetek beszámolói szerint csak az egyéb, a helyszínen igénybe vehető kedvezményekbe szállnak be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.