BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nő az MNB részesedése a tőzsdében

Várhatóan 80 százalék fölé emelkedik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) részesedése a Budapesti Értéktőzsdében (BÉT) – közölte a jegybank a Világgazdaság érdeklődésére. Az MNB tavaly november 20-án növelte 6,94-ről 75,75 százalékra tulajdoni hányadát a BÉT-ben azáltal, hogy 13,2 milliárd forintért kivásárolta a két osztrák tulajdonost, a Wiener Börsét és a bécsi értékpapírügyletek elszámolását végző Österreichische Kontrollbankot.

A minősített, 75 százalékos többség megszerzésének cégközlönyben való közzétételétől számított hatvan napon belül a BÉT bármely tulajdonosa kérhette az MNB-től, hogy vegye meg részvényeit, darabonként legalább 3550 forintért – ennyit fizetett ugyanis a jegybank az osztrákoknak. E határidő április 2-án lejárt. A január 31-én meglévő 76 BÉT-kisrészvényes közül 18 ajánlotta fel részvényét az MNB-nek – tájékoztatott a jegybank. Ez azt jelenti, hogy a nagyobb, 2 százalék feletti részesedésű társaságok – a KBC Securities magyarországi fióktelepe, a Concorde Befektetési és Eszközkezelő Zrt., az Urbana Corporation és az OTP Bank – nem váltak meg részesedésüktől. A holland ING Bank N. V. magyarországi fióktelepe pedig nem az MNB-nek, hanem az addig nem tőzsdetulajdonos Erste Befektetési Zrt.-nek adta el 2,32 százalékos részesedését.

A 18 BÉT-részvényeladó között lehet a tavaly bebukott Quaestor Értékpapír Zrt. és a Hungária Értékpapír Zrt., melyek 1,2, illetve 0,6 százalékos részesedésének eladásával háromszor is sikertelenül próbálkozott a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft. Márpedig az MNB alelnöke, Nagy Márton karácsony előtt kijelentette, vevők híján a jegybank e paketteket is kész megvásárolni.

Az eladókkal az MNB folyamatosan köti meg az adásvételi szerződéseket, csak ezt követően kerül a jegybank hivatalosan is 80 százalék fölé. Noha tőzsdefelvásárlását az Európai Központi Bank kritizálja, mondván, az MNB jegybanki forrásokat ad egy állami gazdaságpolitikai cél elérésére. S úgy tudni, ez ügyben az Európai Unió DG FISMA nevű szervezete (magyarul: a Pénzügyi Stabilitás, a Pénzügyi Szolgáltatók és a Tőkepiaci Unió Főigazgatósága) is vizsgálódik.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.