Két és fél év után a hazai részvények ismét több mint kétharmada van külföldi befektetőknél. A jegybank adatai szerint ugyan az idén a külföldi intézmények inkább nettó eladók voltak a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT), tavaly viszont több mint 175 milliárd forintnyi friss pénzt hoztak a pesti börzére. Ezt nem is bánták meg: 2015 elejétől az idei első negyedév végéig 1327 milliárd forintot kerestek itt.
A nagypapírok külföldi tulajdonosai közül többen persze stratégiai befektetők, a Magyar Telekomban például csaknem 60 százalékos tulajdonos a Deutsche Telekom. Az OTP legismertebb külföldi befektetői között ott van a Rahimkulov család és a stratégiai partnernek számító Groupama-csoport. A Molnál ilyen befektető a cseh CEZ és az OmanOil, emellett nagy külföldi pénzügyi cégek is vannak a tulajdonosai között. Opciós szerződések keretében gyakorlatilag saját részvényeket helyez el egyebek között az ING-nél és az UniCreditnél, ezek az ügyletek egy ellenséges felvásárlás megakadályozását célozzák. Azoknak a külföldieknek, amelyek valóban szeretnének befektetni a Molba, csak kisebb pakettek jutnak, de így is több nemzetközi cég tart Mol-papírokat, például a BlackRock, a Vanguard, a Credit Suisse és az osztrák Raiffeisen vagyonkezelői. Kisebb magáncégek is hisznek a Molban, a feltörekvő piaci részvényekben utazó Somerset Capital Management nemrég vásárolt több mint 255 ezret a papírjaiból.
A Richter második legnagyobb részvényese viszont már valóban egy alapkezelő, az Aberdeen, csaknem 10 százalékos pakettel. Az alapkezelő 20 százalék fölötti arányban is volt már tulajdonosa a gyógyszergyárnak, tavaly decemberben kerültek 10 százalék alá. Az Aberdeenről úgy tudni, az egyszerűbb struktúrájú, generikus készítményeket gyártó gyógyszercégeket kedveli, a Richter viszont kezd elmozdulni az innovatívabb gyógyszergyártás irányába. A Richtert a norvégok is kedvelik, a Skagen Funds alapkezelő is komolyabb részvénycsomagot halmozott fel, igaz, az ő részesedésük is csökkent a cégben a kezdetek óta. A helyzet azonban változhat, a legtöbb nemzetközi oldalon ugyanis kifejezetten vételre ajánlják a Richtert.
Az OTP-t is vásárolják befektetési céllal vagyonkezelők szerte a világon.
Egyebek között olyan vagyonkezelők alapjaiban találkozni a magyar bankpapírokkal, mint a BlackRock, a JP Morgan, a Crédit Agricole, a Swedbank, az UBS vagy a Nordes Bank. A Financial Times oldalán már vegyesebb a kép, ott inkább a papír tartását javasolják az elemzők.
A Magyar Telekom részvényeit is több tucat nemzetközi alapkezelő vásárolja. A Brandes Investment Partners az egyik olyan cég, amelyik több befektetési alapjában is tartja a magyar távközlési cég papírjait. Ők honlapjuk szerint alulértékelt részvényeket keresnek. Az Eaton Vance-nak is a Magyar Telekom az egyik kedvence, bár portfóliójelentései szerint a többi nagyobb magyar részvényből is tartanak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.