Újabb kedvezményt ad a jegybank a kkv-kat hitelező bankoknak. A Piaci Hitelezési Program (PHP) keretében azok a hitelintézetek, amelyeknek a nettó kihelyezése az idén a vállalt volumen több mint felét eléri, tőkekövetelmény-kedvezményt kapnak. A programban részt vevő hitelintézetek a jegybank PHP-hez kapcsolódó, a hosszú távú kamatkockázatok kivédésére szóló kamatcseretenderén összesen 780 milliárd forint értékben kötöttek ügyleteket. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 17 kereskedelmi bankkal állapodott meg, ezek a hitelintézetek azt vállalták, hogy az elkövetkező három évben évente 195 milliárd forinttal emelik a kkv-szektornak nyújtott hiteleiket. Ez nettó hitelállomány-növelést jelent, vagyis ennyivel kell több hitelt kihelyezni, mint amennyit a cégek visszafizetnek.
Azok a bankok, amelyek az idén a vállalás kevesebb mint felét teljesítik, nem kapnak kedvezményt, amelynek mértéke legfeljebb a tőkefenntartási puffer lehet. Azok a hitelezők, amelyek 50-100 százalékig teljesítik a feltételt, a nettó kkv-hitelkihelyezések tőkekövetelményéből 20–75 százalék közötti engedményt kapnak. Azok a hitelintézetek pedig, amelyek 100 százalék fölött hozzák a vállalást, 75–100 százalékos kedvezményben részesülnek, 106 százalék fölötti teljesítésnél egyáltalán nem kell többlettőkét képezni a nettó kihelyezésekre. A jegybanknál arra számítanak egyébként, hogy a programban részt vevő hitelintézetek 100 százalékban teljesítik majd az idei vállalást, így 75 százalékos tőkekövetelmény-kedvezményben részesülhetnek. Azt ugyan, hogy jogosult-e egy hitelintézet a kedvezményre, csak 2017 elején tudja először felmérni a jegybank, de mivel valószínűsítik, hogy a programban részt vevő összes hitelintézet teljesíti majd a vállalást, már az idén is elég a kedvezményes tőkefeltételeket teljesíteni.
A kkv-s hitelállomány tavaly év végén 3763,2 milliárd forint volt a jegybank adatai szerint, ez 2010 óta a legalacsonyabb érték. Ha ezt az PHP-nak a tervek szerint sikerül növelnie, az idei év végére a volumen ismét megközelítheti a 4 ezer milliárd forintot. A kkv-s hitelállomány 2011 óta zsugorodik, ezt a folyamatot a jegybank Növekedési Hitelprogramja (NHP) sem tudta megállítani. Tavaly például 2,3 százalékkal esett vissza a volumen, 2011 vége óta pedig 13 százalékkal zsugorodott a kkv-s hitelállomány. Az NHP keretében több mint 32 ezer kkv jutott 2100 milliárd forintnyi forráshoz, ez azonban nagyrészt a korábbi állomány lecserélését jelenthette. A finanszírozott cégek száma ugyanis a program bevezetése óta nem nőtt, és a hitelállomány sem bővült. Körülbelül 230-240 ezer kis- és középvállalkozásnak van hitele Magyarországon. Abban viszont segített a program, hogy nőtt az éven túli és a beruházási célú hitelek mennyisége.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.