BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jelzáloglevelek: bővülhet a kínálat

A lakossági állampapíroknál alacsonyabb hozammal kecsegtetnek a jelzáloglevelek, de palettájuk hamarosan jelentősen bővülhet.

A jelzáloglevelek működése befektetői szempontból leginkább egy állampapírhoz hasonlítható: határozott futamidejük van
(3 hónaptól akár 15 év), és kamatot is fizetnek, lakossági ügyfélként TBSZ-re és NYESZ-re is (amely szolgáltatónál ilyen van) vásárolhatjuk ezeket, a hagyományos értékpapírszámlák mellett. Három jelzálogbank létezik jelenleg hazánkban: az UniCredit, az OTP és az FHB kötelékébe tartoznak ezek az intézmények.

Az UniCreditnél és az OTP-nél már csak másodpiacon érhetők el a jelzáloglevelek lakossági ügyfelek számára, előbbi esetben nem folyamatos a forgalmazás, egyéni ügyféligényre történik, utóbbi esetben pedig a BÉT-en kereskedhetünk jelzálogleveleikkel. Az FHB ügyfelei tudnak egyedül a jelzálogbank által kibocsátott jelzáloglevelekből közvetlenül vásárolni, széles körben a 2020-ban lejáró papír (FJ20NF01) érhető el, viszont egyéni igény alapján más nyilvános jelzáloglevelekből is szemezgethetnek. Ez a jelzálogbank egyébként háromhavonta bocsát ki jelzálogleveleket, és jellemzően 3-5 éves futamidejűek, többségüket a BÉT-re is bevezették.

A jelzáloglevelek egyébként a nem lakossági állampapíroknál magasabb hozammal dolgoznak: az említett FHB-s jelzáloglevelet például 2,1 százalékos vételi hozammal lehetett megvásárolni május 3-án, egy rövidebb futamidejű, például az UniCredit 2017 decemberében lejáró (UCJBF2017A) papírjának hozama alacsonyabb: 0,7 százalékos éves hozammal vásárolható meg. Az OTP már nem ajánlja a jelenleg elérhető egyetlen lakossági jelzáloglevelét befektetésre, ez egyébként az OJB 2016/II 001, és idén jár le.

Ha futamidő vége előtt szabadulni akarunk a jelzáloglevéltől, ezt elsősorban a másodpiacon tudjuk megtenni (pl. BÉT-en), ahol a kereslet-kínálat alapján meghatározott árfolyamok miatt előfordulhat, hogy veszteséggel tudjuk ezt megtenni. A jelzáloglevél-piac jellemzően illikvidebb, mint az állampapírpiac az alacsony tranzakciószám miatt – erre megoldásul az FHB a MÁK lakossági állampapírok visszavételéhez hasonlóan ad lehetőséget arra, hogy az ügyfél a banknak adja vissza a jelzáloglevelét. Szolgáltatótól függően a jelzáloglevelekkel kapcsolatos tranzakcióknak lehet költségük, de az UniCreditnél visszaváltáskor nincs költség, az FHB-nál pedig se vételnél, se eladásnál nem számítanak fel költséget.

A Magyar Nemzeti Bank 2017 áprilisában vezeti be a jelzáloghitel-finanszírozás megfelelési mutatót (JMM), ami tömeges jelzáloglevél-kibocsátásokra kényszerít hazai kereskedelmi bankokat. Számíthatunk rá, hogy jövőre ezért szélesedni fog a lakossági jelzáloglevelek palettája is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.