Csaknem 200 milliárd forintot kaszáltak adózás előtt a hazai bankok és takarékok az ügyfeleiken, az adózott eredményük pedig meghaladta a 191 milliárd forintot az idei első három hónapban – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adataiból. Ez nemcsak azért kiugró, mert a profit több mint a háromszorosa az egy évvel korábbinak, de ez a negyedév historikusan is az egyik legnyereségesebbnek számít. Ilyen erős három hónapjuk a hitelintézeteknek utoljára 2008 harmadik negyedévében volt, közvetlenül a válság előtt, amikor a legjobban pörgött a devizaalapú ingatlanhitelezés. Azt követően a szektor – különösen a bankadó bevezetése óta – jóval gyengébb eredményeket produkált.
A bankok eredményét több tényező is növelte. A működési költségeik jóformán változatlanok maradtak, a bevételeik viszont nőttek. Az alacsony kamatkörnyezet dacára a kamateredmény 11 százalékkal, 213 milliárd forintra emelkedett. A kamatbevételek csökkentek ugyan, de a kamatráfordítások a bőségesen rendelkezésre álló olcsó források miatt még nagyobb mértékben estek vissza. A jutalékeredmény is nőtt valamelyest, és a leánycégek is több osztalékot fizettek, mint tavaly, emellett körülbelül 20 milliárd forintnyi céltartalékot is fel lehetett szabadítani.
A hatalmas nyereség a bankszektor tőkehelyzetét is erősítette. A hitelintézetek saját tőkéje három hónap alatt több mint 7,6 százalékkal, 3200 milliárd forint fölé emelkedett, a Tier 1. szerinti teljes tőkemegfelelési mutató 20 százalék fölé emelkedett. A szektor zsugorodása is megállt. A bankok mérlegfőösszege az év eleje óta tovább nőtt, meghaladta a 33,14 ezer milliárd forintot, ez csaknem ötéves csúcs. A hitelek nettó állománya is bővült az idén, a teljes volumen 6,3 százalékkal, ezen belül a vállalati portfóliók 2,2 százalékkal nőttek az első három hónapban. A bruttó vállalati hitelállomány lassan megközelíti a 6 ezer milliárd forintot, a nettó állomány 5400 milliárd forint fölött van.
A hitelintézetek az első negyedévben csaknem 760 milliárd forintnyi hitelt helyeztek ki a kkv-szektorban, igaz, ennek elég jelentős része folyószámlahitel volt, a beruházási hitelek volumene csupán 72 milliárd forintot tett ki. A teljes kkv-hitelállomány a bankok erőfeszítései ellenére tovább csökkent a tavalyi év vége óta, és már 3700 milliárd forint alatt van. Kedvező hír, hogy körülbelül 150 milliárd forintnyi projekthitel is eltűnt a szektorból, ennek egy része ugyanis nem teljesítő hitel volt. A háztartási hitelek volumene is csökkent az év eleje óta, a bruttó állomány 5800 milliárd forint alá süllyedt, a nettó állomány 5 ezer milliárd forint körül van. Az év eleje óta egyedül a lakossági folyószámlahiteleknél volt némi növekedés.
KERET:
A fióktelepek is nyereségesek
A Magyarországon fióktelep formában működő tíz hitelintézet tulajdonosa is elégedett lehet. A pénzügyi intézmények az év első három hónapjában több mint 9 milliárd forintos nettó nyereséget értek el. 2015-ben a fióktelepek ágazati szinten még súlyosan veszteségesek voltak, az első negyedévben 21 milliárd, az év egészében 34,6 milliárd forintos deficitet halmoztak fel.
A fióktelepek mérlegfőösszege szintén nőtt az év eleje óta, a nettó hitelállományuk az egyharmadával nőtt, 1615 milliárd forintra. A vállalati és a lakossági hitelállomány viszont csökkent a fióktelepeknél, a bővülés főleg a bankközi piacon elhelyezett betéteknek volt köszönhető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.