Lehetett számítani arra, hogy előbb-utóbb elérkezik a részvényesek felháborodásának ideje, több ágazatban ugyanis az iparági folyamatok drámaian megváltoztak, elég csak az olajcégekre vagy a bányavállalatokra gondolni. Ezek a vállalatok radikális költségcsökkentéseket jelentettek be a készpénztermelés és az osztalékok védelme érdekében, dolgozók ezreit bocsátották el, és masszívan visszafogták beruházásaikat.
Az olajcégek között az egyik legnagyobb figyelem a brit BP éves rendes közgyűlését kísérte, hiszen a vállalat 20 százalékkal emelte meg a vezérigazgató kompenzációs csomagját, noha tavaly húsz éve nem látott mértékű veszteséget szenvedtek el. A részvényesek a közgyűlésen a javadalmazási politika és a javasolt fizetésemelés ellen szavaztak, ez azonban nem volt kötelező érvényű, így legkorábban 2017-ben változtathatnak a vezetői fizetéseken.
A tiltakozás persze nem korlátozódik az olaj- és bányászati szektorra, a legnagyobb amerikai és európai bankok ugyancsak komoly tiltakozással szembesültek a vezetői béreknél az éves rendes közgyűléseken. A Goldman Sachs közgyűlésén a részvényesek mindössze 66 százaléka szavazott a vezetők magasabb juttatása mellett, és 33 százalékuk támogatná azt, ha az elnöki és vezérigazgatói posztot nem ugyanaz töltené be. Ezt megelőzően a JP Morgan részvényesei megszavazták a két kulcspozíció szétválasztását, a Deutsche Bank részvényesei pedig leszavazták a vezetők fizetésemelését.
A részvényesek láthatóan a korábbi éveknél nagyobb figyelmet fordítanak arra, hogy a tőzsdei cégek mennyit fizetnek a vezetőknek. Ezt részben magyarázhatja a Panama-papírok botránya is, amely rávilágított a gazdagok és a szegények között tátongó óriási szakadékra. A részvényeseket ráadásul a vállalati kompenzációs politikákra és vállalatirányítási rendszerekre szakosodott tanácsadó cégek is hergelik, a Shell közgyűlése előtt például a Glass Lewis és a PIRC is arra buzdította őket, hogy ne támogassák a vezetői javadalmazási csomagokat.
Egyes tanácsadók pedig felméréseket készítettek: a briteknél a ShareSoc mutatta ki, hogy az FTSE 100-ban szereplő vállalatok vezetőinek bére túl magas, több mint 50 százalékkal kellene csökkenteni. Azt, hogy a téma mennyire fontos, jól jelzi, hogy a 870 milliárd dollárt kezelő norvég olajalap is egyre aktívabbá vált a tőzsdei cégek közgyűlésein a vezetői bérekről való szavazásokon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.