A nigériai jegybank vezető tisztségviselői már májusban jelezték, hogy a nigériai naira dollárhoz rögzített árfolyama óriási terhet ró a devizatartalékra, ezért rövidesen szükség lehet az árfolyam-politika átalakítására, a deviza gyengítésére. Hétfőn megtörtént az átállás a lebegő árfolyamrendszerre, a naira árfolyama pedig 30 százalékot zuhant az első napon. A Nordea bankház szakértői a közeljövőben további gyengülést vetítenek előre.
Június 20-i hatállyal a nigériai jegybank elengedte az ország devizájának dollárhoz rögzített, fix árfolyamát. A 2015 eleje óta a 200-as dollár–naira szint környékén rögzített kurzusról a lebegő árfolyamrendszerre való áttérés azonban nem ment zökkenőmentesen. A hétfői aukción a jegybank 532 millió dollárt adott el a kereskedelmi bankoknak 280-as árfolyamon, ami így 30 százalékos zuhanást jelentett a naira árfolyamában. A Reuters értesülései szerint ráadásul a központi banknak közvetlenül a devizapiacon is el kellett adnia 46,5 millió dollárt (281–285 közötti árfolyamon), hogy ezzel is segítse az átállást.
Bár rövid távon a további leértékelődés elkerülhetetlennek látszik, a jegybankelnök még májusban azt nyilatkozta, hogy ő maga a túlzott leértékelés ellen van, épp ezért előfordulhat, hogy az árfolyam túlzott beszakadása esetén komolyabb beavatkozásra vagy az alapkamat jelentős növelésére lesz szükség a jegybank részéről. Enélkül a naira durva gyengülése az infláció jelentős növekedéséhez vezethet, ami azért különösen aggasztó, mert az élelmiszerek és textíliák importaránya jelentős, ezek drágulása pont az alacsonyabb jövedelmi csoportba tartozóknak fájna leginkább, amit nyilvánvalóan mérlegelniük kell a monetáris döntéshozóknak is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.