Egészen péntek délutánig úgy tűnt, hogy fél év után végre nekigyürkőzik a Fed a következő kamatemelésnek, aztán a májusi gyászos munkaerőpiaci statisztika hirtelen mindent felülírt. Az utóbbi egy hónapban majdnem két százalékkal erősödött a dollár az euróval szemben, 1,16-ról egészen 1,13-ig jött le a keresztárfolyam. Mindez még úgy is igaz, hogy péntek délután hirtelen egyszázalékos zuhanást produkált az amerikai deviza. A folyamat oka, hogy a befektetők az utóbbi hetekben megint elkezdtek hinni a kamatemelésben, amire a Fed-nyilatkozatok is ráerősítettek, majd pénteken a vártnál sokkal gyengébb munkaerőpiaci adat hatására megint valószínűtlenné vált a szigorítás. Ezzel párhuzamosan délelőtt az árazások alapján a piac még 20 százalék esélyt adott a júniusi kamatemelésnek, ez délután hirtelen 4 százalékra esett. Sőt már júliusra is csak a kisebbség vár emelést.
Korábban sokan attól tartottak, hogy a brit EU-tagságról szóló júniusi népszavazás után az amerikai elnökválasztás miatt halasztják majd tovább a kamatemelést, a Fed ugyanis állítólag szeretné elkerülni, hogy Donald Trump nyerje az elnökválasztást, ezért nem szívesen kockáztatna meg a novemberi döntés előtt egy kamatemelést. A Bank of America-Merrill Lynch szakértői szerint viszont a jegybank számára fontosabb, hogy kínosan ügyeljen a függetlenségére, emellett a korábbi hasonló időszakok tapasztalatai is azt mutatják, hogy az elnökválasztások nem tartják vissza a jegybankot a kamatemeléstől. A Fed arra koncentrál majd – elemzők szerint legalábbis –, hogy elhitesse a befektetőkkel: az elnökválasztás előtt is emelhetnek a kamaton.
A Credit Agricole is azt emeli ki a közelmúltban publikált elemzésében, hogy az utóbbi hetekben a befektetők ismét rátaláltak a dollárra a felerősödő jegybanki divergencia miatt. A francia nagybank szakemberei arra számítanak, hogy az amerikai deviza ereje továbbra is megmarad majd, rövid távon azonban vannak kockázatok, amelyek átmenetileg megakaszthatják az erősödést. Pénteken ezek közül a rizikófaktorok közül láthattuk az egyiket érvényesülni. Vagyis ha hiszünk az elemzőknek, akkor most csak az utóbbi hetek korrekcióját láttuk, és hamarosan ismét lefelé veheti az irányt az euró-dollár. A Credit Agricole elemzése szerint a dollár még mindig alulértékelt a többi G10-ország devizájához képest, erre alapozzák azt a véleményt, hogy további erősödése reális lehet.
A Deutsche Bank elemzése szerint a Fed kamatemelésének átárazódása miatt az euró-dollár fair árfolyama 1,10 alá esett, a tőkeáramlás oldaláról nézve viszont az amerikai és az európai helyzet közti különbség 1,05 alatti árfolyamot, vagyis további jelentős dollárerősödést sugall.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.