BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Soros ismét shortol

Nagy tőzsdei esést vizionál Soros György. A 85 éves amerikai milliárdos úgy döntött, hogy csaknem tíz év kihagyás után visszatér a piacra, és nagy eladási pozíciókat nyitott.

Soros György az elmúlt években visszavonult az aktív kereskedéstől, az általa alapított Soros Fund Management irányítását munkatársaira bízta. A The Wall Street Journal információi szerint azonban az elmúlt hónapokban ismét egyre aktívabban vesz részt az alapkezelő tevékenységében, és a közelmúltban nagy eladási pozíciókat nyitott. Az ismert közgazdász és befektető a kínai és az európai helyzetet tartja aggasztónak, és úgy véli, a világgazdaság egyre romló helyzete piaci eséshez vezet majd, ebből akar profitálni. A befektetőket joggal aggaszthatja a hír, hiszen Soros legutóbb 2007-ben, az ingatlanlufi idején vállalt közvetlen szerepet az alap befektetési döntéseiben, és akkor is a piacok zuhanására számított. Az akkori pozíciói két év alatt egymilliárd dollár nyereséget hoztak.

Soros alapja már az első negyedévben is jelentősen csökkentette részvényállományát, emellett nemesfémeket, valamit arany- és ezüstbánya-vállalatok részvényeit vásárolta. Piaci zavarok vagy pánik esetén ugyanis a befektetők előszeretettel menekülnek nemesfémbe, ami értékesebbé teszi az ezeket termelő bányavállalatok részvényeit.

Ugyan az elmúlt egy évben már többször hangoztatta borús véleményét a kínai gazdasággal kapcsolatban, a piacok egyelőre nem osztoznak Soros félelmeiben. Az év eleji mélyrepülést ledolgozva az amerikai indexek ismét megközelítették történelmi csúcsukat, és a kínai tőzsde is stabilizálódott.

Amint a Bloomberg írása rámutat, a rendkívüli likviditásbőség különös helyzetet teremtett a piacokon. Egyszerre mennek fel a kockázatos eszközök: részvények, árupiacok, a nem befektetési minősítésű vállalati kötvények, és az olyan menedék eszközök, mint az államkötvények és a nemesfémek. A hírügynökségnek nyilatkozva a Commerzbank feltörekvő piaci elemzési vezetője kifejtette, az alapkezelők hatalmas összegeken ülnek, amit nem tudnak mibe fektetni. Bár a világgazdaság állapota és a cégek nyereségkilátásai ezt nem feltétlenül támasztják alá, a kötvényhozamok elapadásával kénytelenek a kockázatosabb eszközök felé fordulni. Közben persze próbálják fedezni is ezeket a pozíciókat. Ez nemcsak a nemesfémek iránti kereslet megugrásában mutatkozik meg, de a piaci volatilitás növekedése esetén nyereséget hozó VIX-index emelkedésére játszó pozíciók megugrásában is. Az erre lehetőséget nyújtó ETF-be az elmúlt hónapokban rekordösszeget tettek a befektetők.

Sorost egyébként nem csak Kína aggasztja, szerinte a menekültválság, az időről időre visszatérő görög problémák és a Brexit lehetősége miatt Európa lehet a másik gócpont. Úgy véli, ha a britek távoznak az unióból, az kilépési hullámot indíthat el, és az EU darabjaira hullhat. Ugyanakkor nincs meggyőződve arról, hogy a britek valóban a kilépésre szavaznak majd a június 23-i népszavazáson. Az időpont közeledtével ugyanis egyre nőhet a bentmaradáspártiak tábora. A font ereje arra utal, hogy a piaci szereplők is ezt a verziót tartják valószínűbbnek, és ez egybevág Soros személyes véleményével is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.