A brit népszavazás előtti hetek árfolyamához képest eddig 8-9 százalékkal gyengült a font a dollárral és az euróval szemben, azaz eddig egész jól átvészelte a váratlan eredményt. A briteknél dolgozó magyarok százezreinek azonban az is lényeges, hogy a viszonylag stabil forinttal szemben kétéves mélypontra bukott a font 378 körül. Ez tehát azt jelenti, hogy aki fontban tartja megtakarítását, vagy ottani fizetéséből segíti a magyarországi családtagokat, egyre rosszabb helyzetbe kerül.
Könnyen lehet, hogy még csak a font szenvedésének kezdetét láttuk, aminek legalább két fő oka lehet. Egyrészt az, hogy a nagyobb esést megakadályozta az a reménykedés, hogy mégis elkerülhető az EU-ból való brit kilépés. Elképzelhető ugyanis, hogy a britek végül sosem indítják el a kilépés hivatalos procedúráját, hiszen a Brexit-kampány vezetői sorra mondanak le, a kilépéspárti szavazók egy része pedig elbizonytalanodott. Az biztos, hogy a tartós politikai és piaci bizonytalanság nyomot hagy majd a brit gazdaságon, ami a fontot is tovább gyengítheti, és ez a hatás még inkább negatív lehet, ha az őszi politikai csatározások nyomán kiárazódik ez a reménykedés.
A pénzügyi-gazdasági folyamatok is a font további esését hozhatják. A brit gazdaság ikerdeficittel küzd, azaz egyszerre mutat hiányt az államháztartás és a folyó fizetési mérleg is. Előbbi a gazdaság gyengülésével és tudatos lépésekkel bizonyára nő majd, míg utóbbi egyébként is magas, így annak mérsékléséhez, az export élénkítéséhez szükség is lehet a font leértékelődésére. Nagy kérdés, hogy az elmaradozó külföldi működőtőke-befektetések és a brit piacról kivont tőke együtt ezt mennyiben nagyítják fel.
Arról sem szabad elfeledkezni, hogy a brit jegybank már készül a kamatvágásra és a pénznyomtatáson alapuló állampapír-vásárlási program újraindítására, és ezek szintén a font értékvesztése felé mutatnak. Ez a gyengülés akkor lehet intenzívebb, ha keményvonalas Brexit-párti lesz a kormányfő, és kitart a munkaerő szabad áramlásának korlátozása mellett.
Ez a stratégia ugyanis a fájdalmas szakítás felé tolná a brit kilépést, hiszen akár a vámok is visszatérhetnek a brit termékekre. Még legalább két év azonban, mire ebben tisztán láthatunk. Addig a brit gazdaság várhatóan megsínyli a bizonytalanságot, magával húzva a fontot is. Ezzel párhuzamosan viszont a forint továbbra is stabil maradhat, mert a jegybank esetleges további lazító lépéseit – amelyek a gyengülés irányába tolhatják a forintot – kiolthatják az erősödés felé ható erők. Így tehát akinek fontban van megtakarítása, de Magyarország irányába gondolkodik, érdemes lehet megfontolnia a (részleges) átsúlyozást más fizetőeszközökre, így például dollárra vagy forintra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.