BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csőd a magáncsőd

Az MNB 25 ezres és a bankszövetség 40 ezres hosszú távú várakozásával ellentétben még félezer magánadós sem igényelte a csődvédelmet annak egy évvel ezelőtti bevezetése óta

Egymásra mutogatnak az illetékesek a 2015. szeptember 1-jén bevezetett magáncsőd intézményének látványos kudarca kapcsán. Egy év alatt ugyanis mindössze 450 magánadós kérte a törvényben családi csődvédelemként aposztrofált mentőövet, noha a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tavaly májusban még 25 ezer igénylőt vizionált. E számítását arra alapozta, hogy ennyi eladósodott családnak nyújthat megoldást a magáncsőd az akkor 180 ezer nem teljesítő hitelszerződés alanyai közül, míg további több tízezer családon a Nemzeti Eszközkezelő Zrt. tud segíteni – ismertette Nagy Márton, aki akkor még az MNB ügyvezető igazgatója volt, ma már az alelnöke.

Még derűlátóbb volt a Magyar Bankszövetség, amely akár 40 ezer magáncsőd-kérelmezőt is elképzelhetőnek tartott, igaz, hosszú távon. Érvelése szerint ugyanis több év is szükséges lehet, hogy kiforrja magát e rendszer. Ám egy év már eltelt, amiből az következik, hogy időarányosan a feltételezettnél sokkal több jelentkezőre lenne szükség.

Most viszont a banki érdekvédelmi szervezet védekezni kényszerül az ötletgazda KDNP-vel szemben. A kisebbik kormánypárt alelnöke, Rétvári Bence ugyanis augusztus elején a Magyar Időkben a kudarcot alapvetően annak tulajdonította, hogy a bankok nem segítik az adósokat, kevés információt adnak a csődvédelemről érdeklődő ügyfeleknek.

Ám az igazsághoz tartozik, hogy a bankszövetség főtitkára, Kovács Levente egyetlen nappal az indulás előtt, tavaly augusztus 31-én már jelezte, hogy elsietett és nem kellően megalapozott a magáncsőd bevezetése, és csak remélte, hogy jól működő rendszert találtak ki. Már akkor úgy ítélte meg, hogy további módosításokra lesz szükség, hogy csak a valóban rászoruló családok kaphassák meg a szükséges támogatásokat. Márpedig – mint Kovács fogalmazott – a „60 milliós lakáshitel és az ötszobás lakás messze túlmutat a rászorultsági szinteken”.

A módosítás szükségességét a főtitkár Rétvári mostani vádjai kapcsán is megismételte, mondván, a finomítások során mindenekelőtt az adminisztratív terheket kell mérsékelni. Valóban elképesztő, hogy közel 100 oldalt kell kitöltenie a családi csődvédelemre aspirálóknak. Az igénylések alacsony száma ugyanakkor azt is mutatja, hogy nem volt elég az a még tavaly ősszel megtett változtatás, miszerint a fedezetlen hitelek legalább 38 százalékát elég az eredeti hitel futamidejének végéig kifizetni, szemben az induláskor előírt ötéves maximummal.

A sikertelenséget látva, most már a KDNP-nek sem lenne ellenére a további változtatás, Rétvári szerint erre már ősszel sor kerülhet annak érdekében, hogy a családi csődvédelmi eljárás az eddigieknél egyszerűbb, könnyebb és gyorsabb legyen. Szükség is van erre, hiszen a szabályok szerint október 1-jétől már nemcsak a jelzáloghitelesek, hanem immár valamennyi adós kérhetne csődvédelmet.

Az LMP szerint méltányosabbá kellene tenni a törlesztés szabályait, magasabb szintre téve azt a jövedelmet, amelyet a magánadós havonta elkölthet, mert a jelenlegi szabályok szerint az adósságrendezés öt éve alatt a létminimum szintje alatt kell élnie az adós családjának – sorolta Schmuck Erzsébet, a párt frakcióvezető-helyettese minapi sajtótájékoztatóján. Emellett elérhetővé tennék a magáncsőd intézményét az alacsonyabb rendszeres jövedelemmel rendelkezőknek is.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.