BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Profitja esésére számít a Commerzbank

Soha nem látott mértékű eséssel kezdte tegnap a napot a Commerzbank részvénye, miután a második legnagyobb német bank profitfigyelmeztetéssel fejelte meg negyedéves jelentését. A Frankfurtban elszenvedett, 8,5 százalékos árfolyamzuhanás a legnagyobb 1992 óta, pedig az egy évvel korábbihoz képest 36 százalékkal 209 millióra csökkenő második negyedévi nyereség megfelelt a július végén előzetesen már közölt adatnak. A bevétel csak 8 százalékkal, 2,23 milliárdra apadt, ez is megegyezik a várakozásokkal, és lényegesen jobb az első negyedévben tapasztalt, 17 százalékos visszaesésnél. A legrosszabbul a kis- és közepes vállalatokat hitelező Mittelstandsbank részleg teljesített – üzemi eredménye 35 százalékkal 203 millió euróra esett vissza –, de nem volt jó negyedéve a befektetési banki részlegnek sem, ahol a 119 milliós üzemi eredmény 32 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbinál.

Arra viszont nem számított a piac, hogy a februárban még ez évre profitbővülést ígérő bank vezetése közli: idén nem érik el sem a tavalyi 1,9 milliárd eurós üzemi, sem az 1,06 milliárdos nettó eredményt. A német bankokat különösen súlyosan érinti a negatív kamatkörnyezet, az alacsony marzsok – magyarázta az elemzőkkel folytatott konferenciabeszélgetésében Stephan Engels pénzügyi igazgató –, a jövedelmezőséget az is megterheli, hogy a fogyasztók nagyon óvatosak.

A Commerzbank árfolyama idén már 44 százalékkal csökkent, így a hitelintézet piaci kapitalizációja a Bloomberg szerint 6,7 milliárd euróra süllyedt; a tegnapi esésben az is benne lehetett, hogy a bank elsődleges tőkemegfelelési mutatója (Tier 1) 11,5 százalékra ment vissza a március végi 12 százalékról. Ez még mindig elég jónak számít, de a piaci szereplők azt is tudják, hogy az Európai Bankhatóság (EBA) új stressztesztje szerint a rossz forgatókönyv megvalósulása esetén a ráta 7,42 százalékra eshet vissza 2018-ban, ezzel a Commerzbank a tíz leggyengébb között van a vizsgált 51 európai nagybank sorában. Mindennek ellenére Engels a Financial Times online kiadása szerint úgy nyilatkozott, hogy bár semmi nem zárható ki, jelenleg nem gondolnak tőkeemelésre.

A Tier 1 mutató enyhe csökkenéséről számolt be a második legnagyobb olasz bank, a Magyarországon a CIB Bank anyabankjaként jelen levő Intesa Sanpaolo is, de itt csak 0,2 százalékponttal 12,9 százalékra ment vissza negyedév alatt a tőkemegfelelési mutató (az EBA tesztjén nagyon jól szerepeltek a legrosszabb esetben is 10,2 százalékos, az európai átlagot 1 százalékponttal meghaladó mutatóval). Az adózott profit 901 millió euró lett az első negyedévben, ez 4 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbinál, de így is jobb a 700 millió euró körüli elemzői várakozásoknál; az eredményben közrejátszott az adóterhek csökkenése, illetve a Visa Europe-beli részesedés eladása is – számolt be a milánói bank. Az Intesa bevétele 4,51 milliárd euróról 4,61 milliárdra emelkedett, ennek csaknem ötödét éri el a rossz hitelekre képzett céltartalék 923 millió eurós összege.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.