Hat éve nem volt annyi magán- és kockázatitőke-befektetés Közép- és Kelet-Európában, mint 2015-ben – számolt be az Invest Europe. Az 1,6 milliárd eurós összérték 25 százalékkal haladta meg a 2014-est. Ez a teljes európai befektetési piac 3,4 százalékát tette ki.
Összesen 312 közép- és kelet-európai régiós cég kapott magán- vagy kockázati tőkét tavaly. Magyarország az élvonalban végzett, miután a befektetések egytizede, 158 millió euró itt landolt, és a kiszállások összértéke és száma is a harmadik legmagasabb volt a térségben. A magyarországi invesztíciók alapvetően nagyobb volumenű, de kisebb értékű kockázatitőke-tranzakciók voltak – elsősorban az EU Jeremie-programjának köszönhetően. A tavalyi régiós listavezető Lengyelország lett, mely az 1,6 milliárd eurónyi befektetés több mint felét, 54 százalékát szívta fel. Szerbia 14 százalékot, míg Románia Magyarországhoz képest 1 százalékponttal kevesebbet, 9 százalékot nyert el.
A 2014-es rekordmértékű tőkebevonástól a tavalyi 418 millió eurós érték elmaradt (ami egyébként a 2 százalékát teszi ki a teljes európainak). Több mint kétszáz társaság és ezen belül közel 130 startup jutott befektetéshez, a kivásárlások az előző évhez képest harmadával, 1,3 milliárd euróra növekedtek, és ennek kapcsán 40 társaság kapott finanszírozást. Ezek a cégek főként az energetikai és környezetvédelmi, valamint a fogyasztási cikkek ágazatában és a kiskereskedelmi szektorban működnek. A befektetéshez jutó cégek 91 százaléka lengyelországi, magyarországi, balti államokbeli és szlovákiai székhelyű volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.