Megvásárolják az MKB Általános Biztosító Zrt.-t és az MKB Életbiztosító Zrt.-t – erről döntött a CIG Pannónia igazgatósága. A szerződést pénteken alá is írták, a hatályba lépéshez szükség van még a Gazdasági Versenyhivatal és a Magyar Nemzeti Bank engedélyeire is. A tőzsde honlapján közzétett tájékoztatás szerint a CIG Pannónia az MKB Életbiztosító 98,97 százalékát, illetve az MKB Általános Biztosító 98,98 százalékát veszi meg a Versicherungskammer Bayerntől (VKB). A vételárról nem tájékoztatták a befektetőket. (A részvények maradéka az MKB Bank tulajdonában van.)
A két MKB-s biztosítót 2007-ben alapították, a VKB-nak akkor 50 százalékos pakettje volt bennük, emellett 25-25 százalék volt a Bayerische Landesbank és az MKB Bank részesedése. Az akkoriban az MKB-t is tulajdonló Bayerische Landesbank részvényeit 2010-ben vette át egyenlő arányban az MKB és a VKB. 2014 őszén azonban a súlyosan veszteséges MKB Bankot eladták a bajorok a magyar államnak, ugyanannak az évnek a végén pedig az MKB a VKB-nek adta el a részvények többségét. A tulajdonosváltás nem volt teljesen váratlan, hiszen a CIG Pannónia csoportszinten elég szorosan együttműködött már korábban is az MKB-val. A Pannónia Nyugdíjpénztár június végén 10 százalékos részesedést vásárolt az MKB Bankban. A CIG Pannóniának is két biztosítója van: egy életbiztosító és egy általános. Ennek jogszabályi oka van, mert az élet- és a nem életbiztosítási ágat külön cégekben kell kezelni.
A CIG és az MKB biztosító egyesülésével közepes méretű piaci szereplő jöhet létre a hazai biztosítási piacon. Az életbiztosítási területen a CIG az erősebb, tavaly a Magyar Biztosítók Szövetségének adatai szerint 14,6 milliárd forint volt a díjbevétele, az MKB ezzel szemben alig 4 milliárd forintos díjbevételt ért el. A nem életágon érkező díjakból a CIG nem egészen 3,7 milliárd, az MKB 5,7 milliárd forintot szedett be. Összesen a két csoport 28 milliárd forintos díjbevételt ért el, ezzel a 11. helyen álltak volna tavaly.
Hogy a CIG eredményére milyen hatással lesz a tranzakció, még kérdéses. A két cégnek számos hasonló terméke van, amelyeket össze lehet fésülni. A CIG maga nyereséges, a Magyar Nemzeti Bank Aranykönyve szerint tavaly az életbiztosító adózás után csaknem 690 millió, a nem életbiztosító pedig 87 millió forintos profitot termelt. Ezzel szemben a két MKB-s biztosító 352 millió összesített veszteséget ért el adózás után. A befektetők mindenesetre bíznak a fúzió eredményességében. A CIG Pannónia kereskedését ugyanis pénteken a bejelentés előtt felfüggesztették, kora délután azonban helyre állították, és ezt követően azonnal 5 százalékos pluszba ugrott az árfolyam.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.