Azért emelkedhet nagymértékben a minimálbér, valamint csökkenhet a társasági adó, mert az ország gazdasági alapjai rendben vannak, a pénzügyi rendszer stabil – hangsúlyozta tegnap Orbán Viktor a Kossuth rádió 180 perc című műsorában. Kiemelte: most jön a következő szakasz, hatéves gazdasági tervről tárgyal Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a munkaadókkal és a munkavállalókkal.
Jelenleg a társasági adónak két kulcsa van: 500 millió forint adóalap felett 19, alatta 10 százalék. A kormány ezt egységesíti 9 százalékos adókulccsal. Továbbá 15 százalékos minimálbér- és 25 százalékos garantált bérminimum-emelést ajánl 2017-re, míg egy évvel későbbre 8 és 12 százalékot. A munkaadói járulék jövőre 4, egy évvel később 2 százalékkal csökkenhet a kabinet elképzelése szerint. A munkaadói szövetségek azonban jövőre 6 százalékos csökkentést szeretnének elérni.
A tervezett minimálbér-emelést a miniszterelnök elérhetőnek tartja. Ugyanakkor rámutatott: „A vállalkozókkal vannak gondjaink” az ügyben, de a következő napokban szeretnének megegyezni velük. A nemzetgazdasági miniszter „kapott mozgásteret” a tárgyalásokra – hangsúlyozta.
Azt már látjuk, hogy a minimálbér-növelés mértékében nincs lehetőség alkura, a szakszervezetek sem engednek belőle, de a járulékmérséklésben van mozgástér, hiszen a tervezett nyugdíjemelés is ezt támasztja alá – mondta a Világgazdaságnak Dávid Ferenc. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára rámutatott: többféle elképzelés létezik, például kétéves egyezség megkötése esetén ezen időtávban 8 százalékpontnyi járulékcsökkentéshez ragaszodnak. Hangsúlyozta, ez esetben azonban a csökkentés mértékének 2017-ben többnek kell lennie, mint egy évvel később. Dávid Ferenc elfogadhatónak tartaná, ha jövőre 5,5, azt követően 2,5, vagy pedig azt, ha 2017-ben 5, 2018-ban pedig 3 százalékkal csökkenne a járulék. Ha a kormány ebben nem lesz partner, akkor a felelősséget is neki kell majd viselnie – húzta alá.
Neubauer Katalin, a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkára lapunknak hangsúlyozta, a mikro, kis- és középvállalkozások jelentős része képtelen előteremteni a bérminimum fedezetét, ezért szerinte – bár konkrét számokat nem mondott – olyan mértékű járulékcsökkentésre van szükség, amely fedezete lehet a minmálbér-emelésnek. Rámutatott, ellenkező esetben a kereskedelmi tevékenységet folytató vállalkozásokon túl azon ágazatok szereplői is veszélyeztetve lesznek, amelyekben a dolgozók a munkájuk során alacsony hozzáadott értékű termékeket állítanak elő. Így a mikro- és a kkv-szektorban jelentős lemorzsolódás várható, ez pedig foglalkoztatáspolitikai szempontból is hátrányos – tette hozzá. A felek ma ülnek tárgyalóasztalhoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.