Aggasztó forgatókönyvvel sokkolta Norvégiát szokásos éves beszámolóján Oystein Olsen, a jegybank kormányzója, aki szerint ha ilyen ütemben élik fel a hetvenes évek óta az ország olajjövedelméből feltöltött vagyonalapot, akkor az abban lévő 900 milliárd dollár – 261 ezermilliárd forint – tíz év múlva a felére is apadhat. A világ legnagyobb vagyonalapja, illetve annak tőkéje érinthetetlen biztonsági tartaléknak számított évtizedeken át, ám tavaly az olajárak összeroppanása miatt a konzervatív kormány ebből pótolta a költségvetésből hiányzó összegeket. A büdzsé 20 százalékát fedezték így, ráadásul idén már negyedével több pénzt vonnának ki az alapból.
Egy világméretű recesszió beköszöntével nemcsak az olajjövedelmek párolognának el, hanem a részvényekben, ingatlanokban pihenő tőke sem hozna hasznot, sőt éppen ellenkezőleg: a befektetések elértéktelenedhetnek – mutatott rá Olsen. A kormányzó nem a levegőbe beszél, hiszen az alap befektetéseit az általa vezetett Norges Bank felügyeli. Példaként említette, hogy 1 százalékos esélyt lát az alap vagyonának megfeleződésére, amennyiben a jelenlegi, 3 százalékos ütemben vonják ki belőle a forrásokat. Ha ezt az elvben megengedett 4 százalékosra gyorsítják, a feleződés valószínűsége 5 százalékra nő. Erre máris 2-6 százalékos plusz rakódik rá, ha átmegy a parlamenten azt a terv, hogy az alapban a részvények súlyát 60-ról 75 százalékra növeljék – írja a Bloomberg.
Olsen szavai célba értek, a kisebbségben kormányzó konzervatívok ugyanis letettek arról, hogy a tőkekivonás mértékét 4 százalékban maximáló, 16 évvel ezelőtt elfogadott szabályt módosítsák, mi több, a plafont 3 százalékra vinnék le, mint ahogy a részvényarányból is engedtek, már a 70 százalékos limit is elfogadható lenne számukra. A 10 százalékos emelés nincs a jegybank ellenére, mivel azt Olsen is belátta, hogy a részvénypiaci raliból csak nagyobb kockázatvállalással tudnak több pénzt kihozni. Az államkötvényeken az utóbbi időben alig van haszon, az ingatlan pedig nem mobilizálható olyan gyorsan, mint a részvény.
Olsen ugyanakkor beszámolójában méltatta mind a kormány, mind a maga érdemeit abban, ahogy az olajjövedelmek visszaesését és a gazdaság emiatt bekövetkező lassulását kezelni tudták. A jegybank rekordmélységbe, 0,5 százalékra vágta a korona kamatát, de innen már nem megy lejjebb. Az ingatlanpiaci árbuborék felfúvódása miatti aggodalmakra is tekintettel kell lenniük. Mint ahogy tisztában kell lenni azzal is – húzta alá Oystein Olsen –, hogy az olajjövedelmek kiszivattyúzásával és a tartósan alacsony szinten bebetonozott kamatokkal még nem lehet orvosolni a norvég gazdaság alapvető problémáit, ahhoz a több lábon állás feltételeit kell mielőbb megteremteni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.