Múlt hét elején a nyersanyagokkal foglalkozó cégek árfolyamai húzták le az ázsiai és ausztrál tőzsdeindexeket, azóta viszont lassan magukra találtak ezek a cégek. A piac hangulatát jól tükröző három nagyvállalat, a US Steel, a Rio Tinto és a BHP Billiton is többhetes vagy hónapos mélypontra jutott múlt héten.
Mindhárom papír még tavaly év elején járt a többéves mélypontján, részben a kínai lassulással kapcsolatos akkori félelmek miatt, azóta viszont folyamatosan emelkedett az árfolyamuk. A US Steel 57, a Rio Tinto 40, a BHP pedig 21 százalékkal erősödött az elmúlt egy évben, de az idei teljesítmény már nem ilyen fényes: 7,8, 1 és 5,5 százalékos veszteséget könyveltek el a részvényeseknek.
Sárkány Gergely, a Solar Capital üzletkötője szerint a Trump-raliból az infrastrukturális beruházásokban érdekelt cégek jól jöttek ki, de amikor az Obamacare leváltására tett kísérlet megbukott, a részvénypiaci kijózanodás erre a területre is hatással volt. – Az elmúlt hetek geopolitikai bizonytalanságai még kételkedőbbé tették a befektetőket, akik egyre kevésbé bíznak Donald Trump ígéreteiben. Ez vonatkozik a korábban sokat hangoztatott infrastrukturális fejlesztésekre is. „Az acélgyártásban érdekelt vállalatoknak nem tesz jót, hogy Trump nem a tervek szerint halad” – véli a Solar Capital üzletkötője.
Sárkány Gergely kiemelte, az acél és a réz piacának jót tehet, hogy az Egyesült Államok és Kína között a megbékélés jelei körvonalazódnak. Korábban Trump devizakereskedelmi manipulációval vádolta Kínát, és el akarta érni, hogy kevesebb acélipari terméket importáljon az Egyesült Államok az ázsiai országból. A normalizálódó viszony felpörgetheti a két fém piacát a szakértő szerint. A nagy infrastrukturális beruházások az adóreform elfogadása után indulhatnak meg az Egyesült Államokban, ezekhez alapvetően réz, acél és alumínium szükséges.
[caption id="" align="alignleft" width="690"] Többhetes mélypontra esett a Rio Tinto árfolyama a múlt héten. Fotó: AFP[/caption]
Indiai duplázás
A jelenleginek több mint duplájára nőhet 2031-re India acéligénye. A gazdasági növekedés és az urbanizáció hatására az elmúlt 12 hónap 101,3 millió tonnás acélfelhasználása 240 millió tonnára ugorhat addigra. India mindezek hatására átveheti a világ második legnagyobb acélgyártója címet Japántól. Ezt a nagy kormányzati infrastrukturális beruházások tervei is elősegítik. A 2015-ös adatok szerint Kína 804, Japán 105, India pedig 89 millió tonna acélt gyártott. Kína a világ teljes acélgyártásának csaknem felét használja fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.