Alaposan átrendezte befektetési portfólióját Warren Buffett, a Berkshire Hathaway konglomerátum alapítója. Erre szüksége is volt, hiszen a nagybefektető a leggazdagabbak listáján igencsak visszaesett, s már nemcsak barátja, a Microsoft-alapító Bill Gates, hanem az Amazon e-kereskedelmi óriást vezető Jeff Bezos és a Zara divatmárkáról ismert spanyol Amancio Ortega is megelőzi. A Bloomberg napi rendszerességgel frissített listája szerint Buffett idén az ebben a társaságban szerénynek mondható 435 millió dollárral tudta csupán növelni nyilvános befektetéseinek értékét, amely 73,6 milliárd dollárt tesz ki.
A Berkshire-nek az amerikai tőzsdehatósághoz (SEC) benyújtott első negyedéves jelentésében két olyan tétel szerepel, melyről Buffett már nyilatkozott a sajtónak. Egyrészt arról, hogy megduplázta, azaz 129 millió részvényre növelte az Apple-ben meglévő részesedését, amely most 19,7 milliárd dollár körüli értéket képvisel. Másrészt arról, hogy évtizedek után elérkezettnek látta az időt, hogy megváljon az IBM informatikai óriásban lévő féltve őrzött részvénypakettjének egy részétől. A jelentés szerint ennek a 21 százalékát adta el az első negyedévben, ám ha ehhez hozzátesszük az április során eladott mennyiséget, akkor már harmadolásról lehet beszélni. A Morgan Stanley szerint Buffett rossz döntést hozott, ők az IBM szárnyalására készülnek, célárukat 40 százalékkal, 212 dollárra emelték – írja a Business Insider.
Buffett töretlenül bízik az amerikai légi közlekedés felfutásában, ennek megfelelően a helyi légitársaságok papírjaiból is rendesen betárazott – még azelőtt, hogy a gépekről lerángatott és megvert utasokról, késésekről és kényszerű járattörlésekről szóló híradások megrázták volna a közvéleményt, s rajta keresztül a cégek tőzsdei árfolyamát. A Southwest Airlines és az American Airlines élvezi Buffett bizalmát, ezekből vett, míg a Deltából eladott részvényeket. Korábban megmagyarázta az ilyen átcsoportosításokat, most azonban adós maradt vele. Ahogy arra is csak spekulálni lehet, mi indokolta a 21st Century Fox médiatársaságból való kiszállását. Bár a Berkshire-nek szerény, 251 millió dollárt érő részesedése volt a Foxban, az korábban közel állt Buffett szívéhez. Annyi biztos, hogy pakettjét még a kolléganői molesztálásába belebukó televíziós személyiség, a 25 millió dolláros végkielégítéssel távozó Bill O’Reilly kirúgása előtt adta el – írja a Motley Fool. Buffett meglehetősen érzékeny arra, ha cégei körül botrány robban ki, bár önmagában emiatt még nem válik meg jól fialó befektetéseitől.
Példa rá a Wells Fargo, a legnagyobb amerikai lakossági bank, melynek vezetője, John Stumpf ősszel lemondani kényszerült amiatt, hogy beosztottjai mintegy kétmillió fiktív számlát nyitottak, s ezeken keresztül csapolták meg saját ügyfeleik betéteit. Buffett némi fáziskéséssel ezt mélységesen elítélte, de pakettjéhez ragaszkodik. Ahogy a másik négy bankjához is. Közülük a Bank of New York Mellonban növelte másfélszeresére a részesedését 11,3 millió részvény megvásárlásával, így már 3,2 százaléka van a bankban. Érdemes figyelni még a Sirius XM nevű műholdas rádió részvényeire is, ebből 29 millió dollárért 5,7 millió darabot spájzolt be Buffett, kibővítve eddigi 166 millió pakettjét. A Sirius XM-ben lassan egymilliárd dollárja fekszik. Nem véletlen hogy a Goldman Sachs bankház és a HP mellett e céget tartják a Motley Foolnál a tavasz sztárbefektetésének.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.