BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Trump a szívbajt hozta a bankokra

Két bombát is robbantott a Bloombergnek adott interjújában Donald Trump, és egyiknek a fogadtatása sem volt túl kedvező.

Korlátozná a banki felvásárlásokat, a szuperbankok kialakulását, ezért a kockázatok hatványozódását erősen korlátozó Glass–Steagall-törvény modern változatának visszahozatalával fenyegeti a nagybankokat Donald Trump amerikai elnök. A befektetési és a kereskedelmi bankok összeolvadását tiltó jogszabályt még 1933-ban fogadták el, a gazdasági világválságot követően, s Bill Clinton elnöksége idején törölték el 1999-ben – emlékeztetett a Bloomberg, amelynek Trump interjút adott.

Az elnök további részletekkel nem szolgált, baljós jel lehet azonban, hogy mind pénzügyminisztere, Steve Mnuchin, mind Gary Cohn, a Goldman Sachs elnöki székéből Trump gazdasági főtanácsadójává előlépett befektetési bankár melegen támogatja az ötletet, amely már az elnökválasztási kampányban felvetődött, de akkor nem vették komolyan a Wall Streeten, inkább egy másik ígéretben, a Dodd–Frank-törvény eltörlésében bíztak. Érdekesség, hogy sokak szerint épp a Glass–

Steagall-törvény hatályon kívül helyezése és az ezt követő lazítás vezetett a 2008-as pénzügyi válsághoz.

Az ötlet már az elnökválasztási kampányban felvetődött, de akkor nem vették komolyan a Wall Streeten

A bankrendszer működési kereteinek újbóli szigorítását hozó 2010-es Dodd–Frank-törvény „kilövését” egyébként a monetáris politikát irányító Janet Yellen Fed-elnök sem tartja kimondottan szerencsésnek. Elődje, Ben Bernanke egyébként nem hiszi, hogy a Glass–Steagall eltörlése vezetett volna a 2008-as válsághoz, viszont ha érvényben maradt volna, akkor nem tudták volna megmenteni az olyan nagybankokat, mint a Bear Stearns, amelyet a JPMorgan, a jelenleg legnagyobb amerikai pénzintézet olvasztott magába, de lehetne említeni a Countrywide Financialt is, amely a Bank of America karjaiba menekült az összeomlás elől. A Fed sem egységes a kérdésben. A minneapolisi Fed-központot vezető Neel Kashkari is pártolja az óriásbankok feldarabolását, mert esetleges bedőlésük szerinte még ma is hatalmas kockázat, a kimentésük pedig rengeteg pénzébe kerülne az adófizetőknek.

A befektetési és kereskedelmi funkciók ismételt szétválasztása mindenesetre földrengésszerű mozgásokat indítana el a Wall Streeten, ennek megfelelően a bankok árfolyama is megzökkent egy pillanatra, majd korrigált, abban reménykedve, hogy ezúttal is csak Trump szokásos eszmefuttatásainak egyikével állnak szemben. Az elnöknek az a fő baja a bankokkal, hogy keveset, pontosabban nem eleget hiteleznek, s ezzel nem segítik elő fő céljait, a munkahelyteremtést és a hazai beruházások felfuttatását. Kétségtelen, a bankok feldarabolásával magában a pénzügyi szférában is új munkahelyek jöhetnének létre, de elemzők szerint az intézkedés több kárt okozna, mint amennyi hasznot hozna. Elképzelhető, hogy kettős szabályozást vezetnek be a bankrendszerben, egyet a nagybankokra, egyet pedig a független közösségi bankokra, amelyeknek a működését erősen megnehezítik az adminisztrációs kötöttségek, s ezt éppen az interjú előtt panaszolták az elnöknek. Így meglehet, hogy Trump pillanatnyi ötlettől vezérelve hozta elő a kényes témát.

Az interjú másik fontos bejelentése az 1993 óta változatlan szövetségi üzemanyagadó tervezett emelése volt, Trump ugyanis ezt jelölte meg a hamarosan induló ezermilliárd dolláros infrastrukturális fejlesztési program fő finanszírozási forrásaként. Szavait nem sokra rá sajtótitkára, Sean Spicer pontosította, mondván, egyelőre csak mérlegelik ennek lehetőségét, az elnök „minden megoldásra nyitott”.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.