Csökkent tavalyhoz képest az arany iránti kereslet – írja friss negyedéves jelentésében a World Gold Council (WGC). Az első negyedévben 1034,5 tonnát vásároltak világszerte, 18 százalékkal kevesebbet, mint az előző év azonos időszakában. Igaz, 2016 első három hónapja különösen erős volt, historikusan a legnagyobb első negyedéves keresletet mérték tavaly.
Az aranyat tartó ETF-ekbe (tőzsdén kereskedett befektetési alapok) viszont stabilan áramlik a pénz, ezek a konstrukciók 109,1 tonna aranyat vettek az év első három hónapjában, ez persze a töredéke, alig harmada a tavalyi igen masszív keresletnek. A legnagyobb beáramlás az idén Európában történt, ahol a politikai bizonytalanságok – például a francia elnökválasztás – feltornázták a keresletet. A központi bankok vásárlásai is visszafogottabbak voltak: csupán 76,3 tonnányit helyeztek a tartalékaikba. A kínai jegybank például teljesen leállította aranyvásárlási programját, miután a devizatartalékai a jüan gyengülése miatt nyomás alá kerültek.
Az aranyrudak és az aranyérmék viszont továbbra is kelendők, csaknem 290 tonnányi fogyott belőlük, és az ékszerészek, valamint a technológiai szektor aranyigénye is erősödött. A befektetési célú aranyrudakat és érméket főleg kínai befektetők vásárolták, az ottani lakossági befektetések 30 százalékkal nőttek, és elérték a 100 tonnás volument. Az első negyedévben 480,9 tonna aranyat használtak fel az ékszeriparban, ez valamivel meghaladja a 2016-os év hasonló időszakát. Főleg Indiában vásároltak több arany ékszert, a világ többi részében mért ékszerkereslet viszonylag gyenge maradt. Indiában a 2016-os bizonytalanságok után az idén már stabilabbá vált a piaci helyzet, ez is fokozta a keresletet, valamint a nemzeti bank bankjegycsereprogramja is javította a fogyasztási előrejelzéseket. Ezek mellett közeledik az esküvői szezon, ami szintén fokozza a keresletet az arany iránt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.