Licitcsata zajlik a svájci Glencore és a kínai Yancoal között a Rio Tinto ausztráliai szénbányáinak megszerzéséért. A Dél-Afrikában született, de svájci és ausztrál állampolgársággal is rendelkező Ivan Glasenberg vezette Glencore egy már januárban félig-meddig tető alá hozott üzletet akar megtorpedózni azzal, hogy a kínai ajánlatra százmilliót rápakolva, 2,5 milliárd dollárt ígér az ausztrál szénbányákért. A Yancoal még a szénárak tavalyi erősödő trendjét látva tette meg ajánlatát, hogy a kínai ipar nyersanyagéhségét exportból, de saját leányvállalatán keresztül elégíthesse majd ki. Az árak azóta mérséklődtek, részint amiatt, hogy a fosszilis fűtőanyagot inkább megújuló forrásokkal próbálják kiváltani a légszennyezéstől szenvedő országban.
A Glencore nem hirtelen került a képbe, hisz szénbányái a Rio Tinto-bányák szomszédságában működnek, így azok megszerzésével, a termelés összevonásával rengeteg pénzt tudna megspórolni. Ráadásul itt az acélgyártásban használatos kokszolható szenet bányásznak, amelyre mindig lesz jó áron kereslet, szemben az erőművi felhasználásra termelt fűtőanyaggal. Utóbbi ára a MarketWatch elemzői szerint a jövőben is nyomott marad. Az itteni szénbányákban kitermelt szén döntő részét a Glencore a japán piacra szánja, ezzel védve magát a rapszodikusan változó kínai igények zavaró hatásától.
Nem véletlen tehát a Glencore érdeklődése. Glasenberg már 2014-ben is tárgyalt a Rio Tintóval, de akkor az üzletet épp saját vállalatbirodalmának küszöbönálló összeomlása akadályozta meg. A Glencore a világ legnagyobb bányászati és terménykereskedelmi cége volt akkor, ám a nyersanyag- és az élelmiszerárak zuhanása a csőd szélére sodorta, ahonnan csak tőkeemeléssel, adósságátütemezéssel és eszközeinek eladásával tudott kikecmeregni. Azóta rendezte helyzetét, olyannyira, hogy részesedést vásárolt az orosz állami olajipari óriásban, a Rosznyeftyben, megvett egy kongói bányát, s közel 10 milliárd dolláros ajánlatot tett a Vénusz étolajat is gyártó amerikai Bunge élelmiszeripari és kereskedelmi vállalatra. A Glencore árfolyama a tavaly januári mélypont óta kereken a négyszeresére nőtt, így egyike a legjobban teljesítő részvényeknek. Ha sikerül kiütnie a nyeregből a kínaiakat, akkor az üzlet finanszírozása érdekében a Glencore eladja kisebb szénipari érdekeltségeit. Így összességében 2 milliárd dollárnál nem költ többet a Rio Tinto bányáira, amivel adósságállománya is a vállalható kategórián belül marad. A Rio Tinto részvényesei június 26-án szavaznak arról, hogy a kínaiaknak adják-e el az üzletágat, vagy a Glencore-ral is leülnek tárgyalni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.