BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Drágának számít a régióban az OTP

Az értékeltségi és a teljesítménymutatók tekintetében is kiemelkedik az OTP a versenytársak közül. A tízezer forintos szint is egyre közelebb kerül, de a szakértők szerint már most is drága a papír.

A régiós bankok közül a legdrágábbnak számít az OTP. A bank jelenlegi P/BV (árfolyam/könyv szerinti érték, egy részvényre jutó saját tőke) mutatója 1,84, igaz, a jövedelmezősége is kiemelkedik a térségben. Az év végére előretekintő várható sajáttőke-arányos nyeresége, azaz a ROE-mutató 14 százalék feletti. A régiós P/BV átlaga 1,6, a ROE esetében pedig 11,6 százalék. „Ennél jobbakat csak a szintén a régióhoz sorolható török bankok tudnak felmutatni, a Garanti Bank ROE-mutatója például 16 százalék.

Ez azt jelenti, hogy százegységnyi saját tőkéből 16-ot képes nyereségként megtermelni, de nagyon fontos, hogy Törökországban a kelet-közép-európaitól nagyon eltérő a kamat- és hozamkörnyezet. Az ottani politikai bizonytalanságok miatt is érdemes kicsit külön kezelni a környező országok pénzintézeteitől” – mondta el a Világgazdaságnak Nagy András, az Erste Befektetési Zrt. részvényelemzője. A szűkebb térség bankjai közül az OTP-vel a hasonló földrajzi jelenlét és nyereségszint miatt leginkább összevethető cseh Moneta Money Bank 1,45-ös P/BV mutatója is 25 százalékkal elmarad hazai társától, míg a ROE-mutató csak 1 százalékponttal alacsonyabb. Utóbbi két lengyel banknál, a Pekaónál és az mBanknál került 10 százalék alá. A Pekaónak a legalacsonyabb a P/BV mutatója is 1,43-dal.

A régiós bankok helyzete egyébként sokat javult az elmúlt időszakban. Jóval kevesebb céltartalékot kell képezniük, sőt az OTP-nél már a céltartalékok visszaírása is megkezdődött

– fűzte hozzá Nagy András.

A régiós bankok idei versenyében a középmezőnybe tartozik az OTP 13 százalékos árfolyam-emelkedésével, ennél jobbat csak a lengyel PKO és a román Banca Transilvania produkált, miközben a Pekao és a Moneta veszteséget hozott a befektetőknek. Az OTP február 21-én 9396 forintra emelkedett, majd egy korrekciót követően a május eleji 7815 forintos árfolyamról a héten ért a 9500-as szint fölé. Tegnap délelőtt rövid időre 9331 forintra esett a kurzus, amit az OTP vezetői által kedvezményesen vett papírok eladásával magyaráztak a piacon. Csányi Sándor, az OTP Bank vezetője még áprilisban, amikor 8100 környékén járt az árfolyam, azt nyilatkozta, hogy szerinte túl drága a részvény, ami azóta 17 százalékkal drágult.

Az elemzők is drágának tartják a papírt. A Bloomberg elemzői átlaga szerint 8690 forint az OTP célára. Két elemzőház adott meg 10 ezer forint feletti célárat, a hagyományosan optimista JPMorgan 12 ezer, a Morgan Stanley 10 143 forintra várja az OTP-t egy éven belül. „A technikai képben benne van a 10 ezer forintos lélektani határ átlépése, de fundamentálisan ez nem indokolt, sőt már most, 9500 forinton is túlértékeltnek számít. Amennyiben további részletek válnak ismertté a terjeszkedési stratégiával kapcsolatban, akkor lehet alapja a növekedésnek. Egyelőre a Banca Romaneasca megvásárlása van napirenden” – emelte ki Nagy András. Az elemző szerint az OTP-nek komoly esélye van a Romániában 1,5 százalék körüli piaci részesedésű bank megszerzésére, de az OTP méretéhez képest a várhatóan 30 milliárd forint körüli üzlet nem nagy jelentőségű. „Akár négy-öt hasonló méretű bankot is vehetne a következő évben az OTP, vélhetően nem lépnek majd új piacra, hanem a meglévőkön akarnak majd terjeszkedni.”

Le Phuong Hai Thanh, a Concorde elemzője nem vár nagy árfolyamhatást a Banca Romaneasca esetleges akvirálásától. „Az ezzel kapcsolatos hírek már beépültek az árfolyamba” – emelte ki az elemző a Világgazdaságnak. Le Phuong Hai Thanh felhívta a figyelmet, hogy az OTP célárainak rendkívül nagy a szórásuk a Bloomberg szerint, 4 ezertől 12 ezerig terjed. „Az elmúlt időszak árfolyam-emelkedésében a saját részvények vásárlása is felhajtóerőt jelentett az alacsony likviditású környezetben,valamint a 9410 forintos technikai szint áttörése is jót tett a papírnak. Az orosz és ukrán piacok az elmúlt évekkel ellentétben jelentős mértékben járulhatnak hozzá az idei eredményhez, míg a magyar növekedés erős lehet idén. ”

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.