A londoni gazdasági napilap és az Equilar pénzügyi tanácsadó cég évente készít felmérést a világ legnagyobb bankjainak vezetői javadalmazásáról. A hétfőn ismertetett idei kimutatás szerint Jamie Dimon, a JP Morgan vezetője és Lloyd Blankfein, a Goldman Sachs igazgatója összesen 314 millió dollárral lett gazdagabb Trump győzelme után a birtokukban lévő részvény- és opció-portfoliók piaci értékének megugrása miatt.
Dimon és Blankfein fejenként 150 millió dollárt meghaladó befektetési nyeresége kiugró, mivel a vizsgált mezőnyben szereplő többi 18 amerikai nagybank vezérigazgatói ugyanezen a tőzsdei felfutáson egyenként átlagosan 4 millió dollárt nyertek.
Dimon a befektetési portfoliója utáni nyereségén túl is a világ legjobban fizetett bankára volt: prémiumokkal együtt tavaly 28,2 millió dollárt keresett. A második helyre James Gorman, a Morgan Stanley vezérigazgatója került 22,5 millió dolláros javadalmazással, őt követte Lloyd Blankfein, a Goldman Sachs vezetője 22,3 millió dollárral.
A húszas amerikai mezőny éves átlagfizetése 2016-ban 12,5 millió dollárra csökkent az egy évvel korábbi 14,2 millió dollárról.
A Bank of America vezetőjének fizetése az általános csökkenési folyamattal szemben jelentősen nőtt: Brian Moynihan tavaly 20 millió dollárt vitt haza, 23 százalékkal többet, mint egy évvel korábban.
Az európai bankvezérek tavalyi átlagfizetése a Financial Times és az Equilar felmérése szerint messze elmaradt az amerikaiakétól: tavaly 8,5 millió dollárnak felelt meg.
A kimutatás szerint a fizetéssel, jutalmakkal, illetve a személyes befektetési portfoliók nyereségével együtt számolt amerikai bankvezetői jövedelmek átlagosan 2,1-szeresen haladták meg tavaly az európai bankvezérek teljes jövedelmét. A tanulmány szerint ugyanakkor az amerikai nagybankok átlagos nettó bevétele 2016-ban csaknem 7,5-szer volt magasabb az európai bankok nettó bevételeinél.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.