Az Apple vezérigazgatója, Tim Cook három nagy gyár megépítését ígérte meg személyesen nekem – hangoztatta Donald Trump a Wall Street Journalnak adott interjújában, s hogy kétség se férjen ehhez, az amerikai elnök még háromszor ismételte meg a méretre vonatkozó jelzőt. Arról viszont semmit nem árult el, hogy ezek hol lesznek, mikor építik meg és miket fognak bennük gyártani vagy összeszerelni. Trump már az elnökválasztási kampányában pellengérre állította az Apple-t, mint olyan amerikai céget, amely külföldön – döntően Kínában – gyártatja csúcstechnológiát képviselő termékeit ahelyett, hogy Amerikát gazdagítaná ezzel. Arról a közel 250 milliárd dollárról nem is szólva, amit a cég a 35 százalékos amerikai adókulcs miatt huzamosabb ideje nem szándékozik hazavinni.
Azt azért Tim Cook is látja, hogy az elnökkel nem érdemes bajszot akasztani, ezért májusban egy egymilliárd dollár értékű alapot hozott létre a magas színvonalon működő amerikai feldolgozóipari vállalatok támogatására. Emellett közölte, hogy csak tavaly 50 milliárd dollár értékben szerződtek amerikai beszállítóikkal, s már eddig kétmillió új munkahelyet hoztak létre, ebből 80 ezret az anyacégnél, a többit a beszállítóknál és egyéb partnereiknél. További pénzeket ígért az oktatásnak is, mondván: segítenének megtanítani az embereket, hogy a számítógépükkel maguk is készíthessenek különféle hasznos applikációkat. Trump azt is kifecsegte, hogy az Apple termékeit gyártó legnagyobb szerződéses partner, a tajvani Foxconn minden bizonnyal Wisconsin államba hozza azt a 10 milliárd dolláros kijelzőgyárat, amelynek megépítését még júniusban jelentették be.
Az Apple a kínai gyártás hazahozatalát többször is vizsgálta, de mindannyiszor túl bonyolultnak ítélte azt. Az is igaz, hogy Tim Cook korábban a gyártási láncért felelős vezető volt az Apple-nél, így ha valaki, akkor ő tudja, miként kell megszervezni egy ekkora költözést – írja a CNBC. Szakértők ugyanakkor arra hívják fel a figyelmet, hogy az Apple kitűnően bevált gyártástechnológiát és beszállítói kört épített ki külföldön, amelynek „importálása” hatalmas, és indokolatlan költséggel járna. Emlékeztetnek arra is, hogy Trump szokott nagyokat mondani, s magát az interjúban közölteket sem kommentálta a cég, ami az elhatárolódás diszkrét jeleként értelmezhető. Az árfolyamon sem hagyott mély nyomot az elnöki bejelentés, noha az Apple kurzusa nyitáskor 0,3 százalékos erősödést mutatott annak ellenére, hogy a világ legnagyobb okostelefon-piacából, Kínából rossz hírek érkeztek. A második negyedévben ugyanis elsöprővé vált a helyi gyártású okostelefonok fölénye, és a Samsung–Apple páros ismét teret vesztett. A Canalys adatai szerint a piac 3 százalékkal zsugorodott ugyan az egy évvel korábbihoz képest, de a 113 millió telefon eladása önmagáért beszél. Az év eleje óta piacvezető Huawei részesedése 16,2-ről 20,2 százalékra nőtt, köszönhetően a Leica lencsés modelljeinek. Őt az Oppo és a Vivo követi 18,8, illetve 17 százalékra bővült részesedéssel, majd a nagy nyertes, az eladásait 60 százalékkal feltornászó, kizárólagosan interneten értékesítő Xiaomi jön. Őt követi az Apple, amely későbbre ígért adatot, de a Canalys tízmillióra taksálja az eladott készülékei számát.
Félmilliárd dollár szabadalomsértésért
Összesen 506 millió dollárt gombolhat le az Apple-ről a Wisconsin-Madison Egyetemhez tartozó kutatási alapítvány (WARF) egy friss bírósági ítélet értelmében. Az Apple ugyanis megsértette az egyetemnek a saját processzortechnológiai kutatási eredményeihez fűződő szabadalmi jogait. A per még 2015 októberében kezdődött, akkor is a WARF javára döntöttek, és 234 millió dolláros kártérítés mellett megtiltották az Apple számára a védett technológia alkalmazását – írja a Reuters. A tech óriás ennek a hétfői ítélet indoklása szerint nem tett eleget, s ezt további 272 millió dollárja bánja. Ennél többet már nem kell fizetnie, hiszen az 1998-ban szabadalmaztatott technológia védettsége tavaly decemberben lejárt. Az Apple nem ismerte el az illetéktelen felhasználást és kétségbe vonta a szabadalom hitelességét. Nem járt sikerrel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.