Nem sikerült a legjobban a Siemens utolsó negyedéve. Bár a vállalat a profitsoron hozta az 1,45 milliárd eurós várakozást, ami 7 százalékkal magasabb a tavalyinál, a 21,4 milliárd eurós árbevétel elmaradt az elemzők által kalkulált 21,8 milliárdtól. A bevételi adat 8 százalékkal felülmúlja az egy évvel ezelőttit a cég pénzügyi évének harmadik negyedéves gyorsjelentése szerint. Az ipari üzletág 2,3 milliárd eurós bevétele is elmaradt a 2,4 milliárdos konszenzustól. Az energia- és a gázrészleg teljesítménye szintén kisebb lett a reméltnél, a bevétel 12, a profit 23, míg az üzletág rendelésállománya 41 százalékkal esett vissza az egy évvel korábbihoz képest. A Siemens teljes rendelésállománya az előző év hasonló időszakához képest 6 százalékkal, 19,8 milliárd euróra mérséklődött.
Rossz hír volt még az elmúlt negyedévben, hogy az uniós szankciókkal sújtott Oroszország által 2014-ben annektált Krím félszigetre került négy, eredetileg Moszkvának eladott gázturbina, a Siemens ezért kilép az oroszországi vegyesvállalatából. Moszkva egyébként a bizonytalan energiaellátás miatt akar erőműveket építeni a Krímben. „Nem minden tökéletes a Siemensnél, a krími ügy költségekkel és erőfeszítésekkel járt. Át kell gondolnunk a jövőben üzleti kapcsolatainkat” – mondta Joe Kaeser vezérigazgató, akinek 2021-ig meghosszabbították a szerződését.
Ralf Thomas pénzügyi igazgató szerint nehéz év vár a cégre, „a strukturális változtatások elkerülhetetlenek lesznek”. A vállalat megerősítette a teljes pénzügyi évre vonatkozó előrejelzését, amely mérsékelt árbevétel-növekedést tartalmaz. Kora délután a frankfurti DAX részvényei közül a Siemens állt a legrosszabbul, 2,6 százalékos eséssel 113,0 euróra ment le az árfolyam. Korábban 3,4 százalékos mínuszban is állt a papír.
A Siemens tervei szerint jövőre tőzsdére viszik a vállalatcsoport csúcstechnológiai egészségügyi szolgáltatórészlegét. A Healthineers elsődleges részvénykibocsátására várhatóan 2018 első felében kerül sor. A részleg a számítások szerint 40 milliárd eurót érhet. A Siemens célja, hogy a részlegnek saját forrása legyen a felvásárlásokra és a beruházásokra. Az egészségügyi üzletág fontos molekuláris diagnosztikai és betegellátást támogató tevékenysége ráadásul nagyban eltér a cégcsoport fő tevékenységétől. A Healthineers-üzletág elmúlt negyedéves 3,4 milliárd eurós bevétele éves alapon 4 százalékos növekedés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.