Egyre erősebbek azok a hangok, amelyek szerint az évek óta tartó tőzsdei rali kipukkanással fenyeget. Szakértők szerint a részvények túlárazottak. Az ötszáz legnagyobb amerikai vállalat teljesítményét követő S&P 500 index kosarában található részvények a jövedelmezőség alapján 40 százalékkal a történelmi átlag felett vannak. Virág Ferenc, a Random Capital elnök-vezérigazgatója szerint az értékeltséget részben az indokolja, hogy az elmúlt években óriási mennyiségben állt a piac rendelkezésére szabad pénz. „A nemzeti jegybankok laza monetáris politikája miatt alakult ki ez a helyzet. A kötvényvásárlási programokból már kifelé megyünk, de ezek kivezetése nagyon lassú folyamat lesz.
Rövid távon azonban annak ellenére sem kell tartani komolyabb eséstől, hogy valóban látszódnak a túlértékeltség jelei. A három legfontosabb amerikai mutató csúcson vagy csúcsközelben van, ilyen helyzetben nehéz egy várható összezuhanásról beszélni” – tette hozzá Virág Ferenc.
Gyurcsik Attila, az Accorde Alapkezelő befektetési igazgatója szerint a ralit a profitmarzsok is indokolják. A folyó gyorsjelentési szezonban eddig az S&P 500-vállalatok 84 százaléka tette közzé számait, 70 százalékuk várakozások feletti árbevételt és profitot ért el. Az átlagos 10 százalékos profitbővüléssel a profitmarzsok új csúcsra értek. „A pesszimista véleményt megfogalmazók szerint már évek óta a ciklus tetején vagyunk, és ez számukra egy újabb érv arra, hogy korrekció jöhet, ehhez képest folyamatos a növekedés. Az előrevetített P/E-ráta, azaz árfolyam/nyereség-mutató az S&P 500 indexnél átlagosan 17,7, a ciklikusan korrigált Schiller P/E-mutató pedig 30 feletti.” Az igazgató kiemelte: a cégek jó teljesítményéhez az olcsó hitelek mellett a nyomott bérek is hozzájárultak. „A hitelek költségei a jelenlegi alá már nem tudnak csökkenni, és a bérdinamika is javul, de a második negyedéves jelentések eddig rácáfoltak arra, hogy emiatt csökkennének a profitok. A részvénypiacnál előbb lehet számítani egy lufi kialakulására a kötvénypiacon. Az alacsony államkötvényhozamok nem adnak védettséget a befektetőknek az inflációval szemben” – mondta Gyurcsik Attila. Szerinte a részvénypiacon technikai alapon nincs kizárva egy korrekció, de strukturálisan nem látszódnak a jelei, „a makrogazdasági mutatók rendben vannak”.
Virág Ferenc szerint mindeközben a magyar piac a világon az egyik legolcsóbbnak számít. „A négy blue chip közül háromnál az idei évre várt P/E 10 alatti, azaz 10 évnél kevesebb idő alatt termelnek a cégértéknek megfelelő nyereséget. Ez profitlehetőséget jelent a befektetőknek, és a külföldiek is részben emiatt vásárolnak szívesen magyar papírokat” – hívta fel a figyelmet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.