Magyarországon a kisvállalkozók tételes adóját (kata) az év elején már 194 753 adózó választotta, köztük jelentős arányban találunk egyéni vállalkozókat, akik teljes vagy részmunkaidős katásként dolgoznak. A hatályos jogszabályok szerint jövedelmük sem épp alacsony, hiszen az idei adószabályok szerint immár havi egymillió forintos jövedelemig, azaz évi 12 millió forintos bevételig választható ez az adózási mód. Sőt, 8 millió forintos bevételig az áfakörbe sem kell belépnie az adózónak, aki ugyanakkor főállásúként havonta 50, mellékállásúként 25 ezer forintért lerója minden adó- és járulékfizetési kötelezettségét.
Ennek ellenére a katás vállalkozókat egészen mostanáig meglehetősen óvatosan kezelték a pénzintézetek: a legtöbb bank nem vagy csak egyedi elbírálás alapján volt hajlandó foglalkozni azokkal a magánszemélyekkel, akik katás vállalkozásból származó jövedelmet mutattak fel. Mostani körkérdésünkre egyedül a Budapest Banknál jelezték, hogy a katás jövedelemigazolással rendelkezők esetében egyedi döntés kérdése a bank kötelezettségvállalása.
A többi hitelintézet befogadja a hitelkérelmeket, az ügyfél jövedelmét pedig a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) által a magánszemély számára kiállított előző évi jövedelemigazolás alapján számítják. Ahogy a K&H-nál elmondták: egyéni vállalkozás mellett társas katás vállalkozásból is származhat jövedelem. Ebben az esetben is az adóhivatal által megállapított, a tagok között arányosított jövedelmet számítják be. A NAV-igazolás szerinti jövedelemből a nettó, egy hónapra eső összeg az elfogadható havi nettó igazolt jövedelem – tették hozzá az FHB szakértői. Náluk ugyanakkor a társas vállalkozásból származó jövedelem csak akkor számíthat be a jövedelembe, ha az adott tag legalább többségi tulajdonosa a vállalkozásnak. Az UniCreditnél pedig úgy fogalmaztak, hogy a bank a megkapott dokumentumok alapján minden esetben egyedileg vizsgálja meg, hogy milyen jövedelmek vehetőek figyelembe, és ennek alapján dönt a folyósítandó hitel mértékéről. Ezeket a számításokat ugyanakkor belső szabályzataik alapján végzik a banknál.
A jövedelemigazolás mellett fontos a köztartozás-mentesség igazolása is – húzták alá a CIB-nél. Emellett például az FHB-nál olyan bankszámlakivonatot is kérnek, amelyben szerepel a kata megfizetése, sőt náluk – és az OTP-nél – még az árbevételről is pontos képet adó katás adóbevallást is csatolni kell. Az FHB ezenfelül bizonyos esetekben nyilatkoztatja is az ügyfelet a jövedelemszerző tevékenységről.
A banki válaszokból úgy tűnik, a katás vállalkozóknak még mindig kevesebb dokumentációt kell benyújtaniuk, ha magánszemélyként akarnak kölcsönt felvenni, mint hogyha a vállalkozás számára igényelnének beruházási vagy egyéb hitelt. S bár alapszabály, hogy vállalkozás csak a vállalkozással összefüggő tevékenység kapcsán igényelhet hitelt, de például az egyéni vállalkozásnak (is) helyet adó ingatlan vásárlása érdekes dilemmát jelenthet. A K&H-nál ugyanakkor figyelmeztetnek: a vállalkozói hitelezési folyamat jelentősen eltér a lakossági hitelezéstől. Az FHB szerint ilyenkor egyedileg, a vállalkozás múltbeli számainak, valamint jövőbeli terveinek figyelembevételével, egyedileg történik a hiteldöntés, beleértve az adóbevalláson kívül az egyéb pénzügyi dokumentumokat, például pénztárkönyvet, naplófőkönyvet, bankszámlakivonatokat.
Mindehhez az UniCreditnél annyit tesznek hozzá, hogy a vállalkozói hitelek esetében lényegében ismeretlen a fix kamatozású konstrukció – a kölcsönök jellemzően az 1-3 havi Buborhoz kötöttek, és folyamatosan árazódnak át. A kamatot és az adósságszolgálat mértékét ezért egyértelműen nem lehet összehasonlítani, valamint sok tényező befolyásolja mindkét oldalon – mondták el a banknál.
A katához hasonlóan az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (ekho) alapján bért kapó alkalmazottak is hitelképesek a pénzintézeteknél, s a bankok döntő része nem alkalmaz diszkontot a kimutatott nettó jövedelem esetében. Ugyanakkor a CIB-nél arról beszéltek, hogy az ekhós nettó jövedelem kiszámítása során kalkulálnak egy általános költséghányaddal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.