BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Döntés nélkül ért véget az OPEC-ülés

Több fontos probléma szóba került az OPEC múlt heti, miniszteri szintű megbeszélésén, de dönteni egyik kérdésben sem sikerült.

Egyelőre nem döntött a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) a kitermeléscsökkentési megállapodás meghosszabbításáról. A kartell és a megállapodásban részes államok péntek-szombati bécsi találkozóján a szakminiszterek úgy határoztak: kivárásra játszanak, és elég lesz 2018 elején megvizsgálni, érdemes-e meghosszabbítani a márciusig érvényben lévő kvótarendszert. A hírre az olaj ára minimálisan emelkedett, a Brent az 57 dolláros kurzust közelíti, ahol januárban járt legutóbb, a WTI pedig négyhavi csúccsal az 51 dolláros jegyzés felé araszol, tehát megmaradt az árfolyamok közti szokatlanul nagy spread.

Forrás: AFP

A szervezet és Oroszország a nyilatkozatok szerint jó úton jár a piac stabilizálódása felé, a termelőknek pedig a kvótarendszernek való megfelelésen kell munkálkodniuk a március utáni időszakon való elmélkedés helyett. A miniszterek elégedettek a piaci egyensúly érdekében tett erőfeszítésekkel, hangsúlyozva, hogy a Brent árfolyama több mint féléves rekordon van, valamint azt, hogy csökkentek a globális készletek az elmúlt hónapokban. Az orosz és a kuvaiti olajminiszter is leszögezte, korai még a megállapodás meghosszabbításáról beszélni. Hozzátették: ők is tudják, hogy a növekvő amerikai palaolaj-kitermelés miatt 2018 márciusa után jelentős kínálati többlet alakulhat ki a megállapodás hiányában. Alekszandr Novak orosz energetikai miniszter már a megállapodás kivezetését is szóba hozta. A Bloombergnek azt mondta:

lassú, fokozatos kivezetésre van szükség 2018 harmadik és negyedik negyedévében, amikor a globális kereslet képes lehet felszívni a kínálati többletet. A tárcavezető hozzátette: támogatják a meghosszabbítás gondolatát, de reméli, hogy január előtt nem hozzák szóba.

A tárgyaláson felvetődött a megállapodásból kimaradó két OPEC-tag, Líbia és Nigéria esete is, de nem született döntés az ügyben. Mint ismert, Líbia és Nigéria belső konfliktusok miatt kivételt képez a megállapodás alól és szabadon növelheti kitermelését. Az OPEC-ülésen elnöklő kuvaiti olajminiszter, Issam Almarzooq azt mondta:

a két ország olajhálózata annyira meg van tépázva a fegyveres konfliktusok miatt, hogy még egyikük sem tudta megfelelően stabilizálni a kitermelést, így szükségtelen rájuk nézve a kvóta.

Nigériai kollégája, Emmanuel Ibe Kachikwu azonban ismertette: országa kitermelését sikerült felfuttatni, már meghaladja a napi 1,75 millió hordót. Hangsúlyozta: ha a napi 1,8 millió hordót elérik, az ország nem növeli tovább a kitermelés kapacitását.

Elemzők szerint a piac úgy tekint az ülésre, „mintha meg sem történt volna”. A Price Futures Group elemzője, Phil Flynn a Bloombergnek azt mondta: semmilyen kézzelfogható eredménye nem volt a megbeszélésnek.

A szakértők ugyanakkor felhívták a figyelmet a pozitív globális trendekre. A Nemzetközi Energiaügynökség prognózisa szerint idén napi 1,6 millió hordóval nő a globális olajszükséglet, a Baker Hughes pénteki adatai pedig azt mutatják, hogy az Egyesült Államokban öttel kevesebb kút működik, mint egy héttel korábban.

Terjeszkedne a Lukoil

Évente 8-8,5 milliárd dollárt fektetne a Lukoil az Oroszországon kívüli olajérdekeltségeibe – áll az orosz olajóriás 2018 és 2027 közti időszakra szóló stratégiai tervében. Vagit Alekperov vezérigazgató szombaton ismertette: a vállalat a jövőben olyan új területekre fókuszál, mint a Kaszpi-tenger vagy Irak. A vezérigazgató szerint a céljuk, hogy évente 100 millió tonna olajat termeljenek ki.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.