BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kedvezőek Kína piaci kilátásai

A jó teljesítmény mögött részben a technológiai szektor teljesítménye áll Hongkongban.

A hongkongi tőzsdeindex 27,1, a sanghaji pedig 8,8 százalékkal emelkedett idén. A jó teljesítmény mögött részben a technológiai szektor teljesítménye áll Hongkongban, bár a Hang Seng Index összetevői közül a Geely 163,4 százalékos idei vágtája a legkiemelkedőbb, de utána két tech cég, az AAC Technologies és a Tencent következik 98,2, illetve 74,2 százalékos ralival. A csaknem ezer részvényből álló Sanghaj Composit Indexben pedig több mint egy tucat cég emelkedett 100 százalék fölé. A New Yorkban jegyzett kínai Alibaba és Baidu 92,4, illetve 39,4 százalékos hasznot hozott a befektetőknek.

Forrás: AFP

A kínai tech szektorban érintett vállalatok leginkább a játékipar bővüléséből és a chatszolgáltatások népszerűségéből profitáltak. A kínai tőzsdék nemcsak jól teljesítettek, de az egész országnak kedvezők a kilátásai. A legutóbbi feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index jó lett, ami az ország gazdasági növekedésével kapcsolatban optimizmusra ad okot. Igaz, hogy az ingatlanpiac lassul, de a nyersanyagárak jól tartották magukat

– mondta a Világgazdaságnak Móró Tamás, a Concorde Értékpapír Zrt. vezető stratégája. A jüan az idén 7,5 százalékkal értékelődött fel a dollárral szemben. Hozzátette:

A központilag vezérelt gazdaságban, ahol még a legkisebb devizaművelethez is engedély kell, megállították a devizatartalék csökkentését azzal, hogy korlátozták a devizakiáramlást. A külkereskedelmi többlettel rendelkező ország hozza a várt számokat. Problémák talán a magas eladósodottság miatt lehetnek, de rövid távon ezeket biztosan kezelni tudja a kínai kormány.

A Kínai Kommunista Párt őszi tisztújító kongresszusán komolyabb vezetőcserék is lehetnek, így addig várhatóan nem avatkoznak be érdemben a jelenlegi folyamatokba. A külföldi befektetések terén az ipari és technológiai cégek vásárlását engedélyezik, de például média- vagy ingatlanterületen már nem kapnak zöld utat az akvizíciók. A források így belföldön keresik a helyüket, például a tőzsdén.

Egyre több kínai magánszemély nyit értékpapírszámlát.

Kínában jelentős a lakosság kezében lévő értékpapír-állomány. Igaz, a korábbi 80 százalékról megközelítőleg 70 százalékra mérséklődött ez az arány az elmúlt években. Sanghajban 2015 első felében ralizott nagyot a vezető tőzsdeindex, az idei kisebb növekedés részben a korábbi emelkedések korrekciójának is tekinthető. Mára a kínai részvénypiac viszonylag drágának számít a 14-es P/E (árfolyam/nyereség) mutatóval, de <<a sanghaji index az idén még 5-10 százalékkal emelkedhet>>

– vetítette előre Móró Tamás.

A kínai piac szempontjából érdekes még az észak-koreai geopolitikai válság. „Az újabb fejlemények vélhetően már zavarják a pekingi vezetést, de belpolitikai okokból nem engedhetik meg, hogy engedjenek a nyugati követeléseknek. Pedig az Észak-Koreával is üzletelő kínai vállalatokat már az a veszély is fenyegeti, hogy az amerikai szankciókat rájuk is kiterjesztik” – emelte ki Móró Tamás.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.