Az Európai Unió Tanácsa ma elfogadta a kockázatitőke-alapokra vonatkozó, az induló vállalkozásokba és az innováció területére irányuló befektetések ösztönzését célzó új szabályokat. A rendelet annak az uniós tervnek a részét képezi, melynek célja a teljes mértékben működőképes tőkepiaci unió létrehozása, valamint – az európai beruházási tervvel összhangban – a beruházások ösztönzése.
„Az új szabályozás elősegíti az európai vállalkozások és hosszú távú projektek-finanszírozási forrásainak diverzifikálását” – nyilatkozta a közlemény szerint Toomas Tõniste észt pénzügyminiszter, a Tanács soros elnöke. Hozzátette:
Azzal, hogy megkönnyítjük a vállalkozások számára, hogy a tőkepiacokon jussanak finanszírozáshoz, azt kívánjuk elérni, hogy ne kizárólag a banki kölcsönöktől függjenek.
Az Európai Bizottság adatai szerint, ha az Európai Unió ugyanannyira fejlett kockázatitőke-piacokkal rendelkezett volna, mint az Egyesült Államok, akkor a 2009 és 2014 közötti időszakban 90 milliárd euróval több forrás állt volna rendelkezésre az európai vállalkozások finanszírozására.
A javaslat a 2013-ban elfogadott szabályokat módosítja az európai kockázatitőke-alapokba („EuVECA”-k) és az európai szociális vállalkozási alapokba („ESZVA”-k) történő befektetések előmozdítása érdekében.
A 345/2013/EU és a 346/2013/EU rendelet módosításával az EuVECA- és az ESZVA-alapok bármilyen méretű befektetési alapok alapkezelői számára elérhetővé válnak, és bővül azoknak a vállalkozásoknak a köre, amelyekbe ezek az alapok beruházhatnak. Az új szabályok révén az ilyen alapok határokon átnyúló forgalmazása is olcsóbbá és egyszerűbbé válik.
A 345/2013/EU és a 346/2013/EU rendelet az EuVECA- és az ESZVA-alapokba való befektetésekre vonatkozó követelményeket állapítja meg. E követelmények a fiatal és innovatív vállalkozásokra, valamint a pozitív társadalmi hatás elérésére törekvő vállalkozásokra vonatkoznak.
Az elnökség és a Parlament képviselői egy sor módosításokról állapodtak meg a korábban. Így a szabályozás értelmében ezt követően a nagyobb alapok, azaz az 500 millió euró feletti értéket képviselő kezelt eszközállománnyal rendelkező alapok kezelői is lehetőséget kapnak az EuVECA- és az ESZVA-alapok piaci bevezetésére és kezelésére. Emellett mövekszik azon vállalkozások köre, amelyekbe az EuVECA-alapok befektethetnek: a legfeljebb 499 alkalmazottat foglalkoztató, tőzsdén nem jegyzett vállalkozások (közepes piaci tőkeértékű kisebb vállalatok), valamint a kkv-tőkefinanszírozási piacon jegyzett kis- és középvállalkozások is ide tartoznak majd.
Az Európai Parlament 2017. szeptember 14-én jóváhagyta a rendeletet, miután 2017. május 30-án megállapodás született az Európai Parlament képviselőivel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.