BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Stabilan növekszik a privátbanki piac

Szeptember végén 3977 milliárd forintot tett ki a hazai privátbanki szolgáltatók által kezelt vagyon becsült értéke, szemben a 2016 végi 3860 milliárddal – közölte egy tegnapi háttérbeszélgetésen Karagich István, a Blochamps Capital Kft. ügyvezető igazgatója. (A 2017. harmadik negyedévi szám nem tartalmazza az Erste World-ügyfelek adatait, ezzel együtt 4245 milliárd forintot tenne ki a becsült vagyon.)

A privátbanki ügyfelek száma a tavaly évi végi 47 950-ről szeptember végére 42 335-re csökkent, ami részben a belépési limitek növelésével, a MiFid II. bevezetésének hatásaival, illetve az egykori Citigold-ügyfelek átsorolásával is magyarázható. Karagich István szerint a piac 2012 óta dinamikusan fejlődik, ám azt is látni kell, hogy a mostani hozamteljesítmények nem felelnek meg a megszokott kamatelvárásoknak, így az előttünk álló időszakban magasabb kockázat vállalása szükséges.

A hazai privátbankok 3977 milliárd forint vagyont kezeltek szeptemberben
Forrás: Shutterstock

Az ügyvezető igazgató kiemelte: a leggazdagabb réteg az előttünk álló években gyorsan gyarapodhat Magyarországon, a Blochamps becslése szerint a 3 milliárd forintnyi vagyonnal rendelkezők létszáma öt éven belül akár 50 százalékkal is növekedhet majd. A cég előrejelzése szerint emellett 2025-re öt magyar is bekerülhet a dollármilliárdosok közé.

Ami a globális folyamatokat illeti, a Blochamps összesítése szerint a globális vagyon a 2017-ig tartó tíz év alatt 27 százalékkal, 280,3 ezer milliárd dollár közelébe nőtt. A növekedés üteme – tette hozzá Karagich István – stabil, így a globális vagyon értéke ötéves időtávon elérheti a 341 ezermilliárd dollárt. A feltörekvő gazdaságok az átlagnál jobban járulnak majd hozzá a vagyon gyarapodásához, így a részesedésük 2022-re elérheti a 22 százalékot.

A legalább egymillió dolláros likvid, befektethető pénzügyi eszközzel rendelkező személyek száma 2016-ban 16,5 millió volt világszerte, összesített vagyonuk 63,5 ezermilliárd dollárra rúgott. Az egyes földrészek között nincsenek kiugró eltérések a leggazdagabb réteg populációjának és vagyonának növekedésében. Ami pedig a dollármilliomosok befektetéseinek megoszlását illeti, 2017 második negyedévében a részvények súlya 31,1 százalékot ért el, ami látványos ugrást jelent az egy évvel korábbi 26,1 százalékhoz képest. Az ingatlanbefektetések súlya viszont érezhetően csökkent a portfóliójukon belül: a tavaly júniusi 17,9 százalékról 2017 derekára 14 százalékra olvadt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.