A várakozásoknak megfelelően nem hajtott végre újabb kamatemelést idei utolsó kamatdöntő ülésén a Bank of England monetáris tanácsa.
A brit jegybank a múlt hónapban, tíz év után először emelt kamatot, 0,25 százalékponttal 0,50 százalékra növelve az irányadó rátát.
A decemberi kamatdöntő értekezleten, a csütörtökön kiadott közlemény szerint, a Bank of England monetáris testülete egyhangúlag az új alapkamat fenntartására voksolt. A Bank of England a novemberi kamatemelés előtt 2007 júliusában emelte alapkamatát. E lépés után a brit jegybanki alapkamat 5,75 százalékon tetőzött.
Az utána bekövetkezett hitelpiaci és bankválság hatására azonban a brit jegybank hatalmas mennyiségi enyhítési programmal kísért gyors kamatcsökkentésbe kezdett, és 2009 márciusáig 0,50 százalékra csökkentette alapkamatát.
A brit EU-tagságról tartott, a kilépést pártolók által szűk többséggel megnyert tavaly júniusi népszavazás sokkjának hatására a bank tavaly augusztusban újabb 0,25 százalékponttal, a múlt havi emelésig érvényben tartott 0,25 százalékra – az 1694-ben alapított Bank of England eddigi történetének mélységi kamatrekordjára – csökkentette irányadó rátáját.
A brit jegybank emellett 435 milliárd fontra (több mint 155 ezer milliárd forintra) emelte a mennyiségi enyhítésre fordítható állampapír-vásárlási keretet az addig kihelyezett 375 milliárd fontról, és külön tízmilliárd fontos eszközvásárlási programot is meghirdetett befektetési besorolású vállalati kötvényekre. A csütörtöki bejelentés szerint a Bank of England monetáris tanácsa ezeknek az eszközvásárlási programoknak a keretét sem módosította kamatdöntő ülésén.
Közleményében a monetáris testület leszögezte: véleménye szerint a brit EU-tagság megszűnési folyamatát kísérő fejlemények – különösen a háztartások, az üzleti vállalkozások és a piaci árfolyamok e fejleményekre adott reakciója – gyakorolják a legjelentősebb befolyást a gazdasági kilátásokra, és a Brexit-folyamat egyben a legnagyobb bizonytalansági forrás is e kilátások szempontjából.
Ebben a kivételes helyzetben a tanács feladata megtalálni az egyensúlyi megoldást egyrészt arra, hogy milyen ütemben kívánja tartósan visszaterelni az inflációt a célszintre, illetve arra, hogy eközben milyen monetáris támogatást nyújtson a gazdasági aktivitásnak és a munkahelyteremtésnek – fogalmaz a Bank of England csütörtöki közleménye.
A monetáris tanács hangsúlyozza, hogy ha a jövőben újabb kamatemelésre szánja el magát, az várhatóan csak fokozatos ütemű és korlátozott mértékű lesz.
A tizenkét havi brit infláció novemberben 3,1 százalékra gyorsult. Nagy-Britanniában 2012 márciusa óta nem mértek ennél gyorsabb éves inflációs ütemet. A brit kormány által a Bank of England számára előírt éves inflációs cél 2 százalék.
A brit statisztikai hivatal friss kimutatása szerint ugyanakkor a heti átlagos nominálbér az augusztustól októberig tartó három hónapban, a prémiumokat kiszűrve, átlagosan 2,3 százalékkal emelkedett éves összevetésben, és ez az adott időszak átlagos éves inflációjával együtt számolva 0,4 százalékos reálbércsökkenést jelent.
Londoni pénzügyi elemzők szerint mindazonáltal a reáljövedelmeket terhelő nyomás innentől várhatóan enyhülni fog. Az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics a Bank of England kamatdöntését kommentáló csütörtöki értékelésében közölte: várakozása szerint a brit jegybank 2018-ban három további kamatemelést hajt végre, és alapkamata 2018 végére eléri az 1,25 százalékot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.