BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

MKB: több mint négyezer forintot ér a Konzum

A társaság erőteljes növekedési szakaszban van, ahol a következő években további cégeket is megvásárolhat az MKB Bank elemzése szerint.

A fontosabb vagyonelemeket egyenként értékelve az MKB számításai szerint a Konzum részvények fair értéke a P/BV érték 2,13-szeresén található. Az egy részvényre jutó könyv szerinti értéke a 2017. évi IFRS konszolidált, nem auditált pénzügyi beszámoló alapján 1958 forint, így egy részvény fair értéke 4175 forint – véli az MKB Bank elemzője a bank honlapján közzétett részletes elemzés alapján.

Debreczeni Csaba az MKB részvényelemzője hangsúlyozza: a társaság erőteljes növekedési szakaszban van, ahol a következő években további cégeket (privát és nyilvános) is megvásárolhat.

Linczényi Aladin (b) és Fekete Péter (k), a Konzum vezérigazgató-helyettesei, valamint Végh Richard, a BÉT elnök-vezérigazgatója
Forrás: BÉT

Az egyéb üzletrészek, vállalatok felvásárlása ugyanakkor nem feltétlenül növeli tovább a P/BV mutatót; azonban ha a tőke értéke nő, a vállalat értéke is növekedni fog, amennyiben nem kell számolnunk jelentős részvénykibocsátással. A P/BV abban az esetben is módosulhat, ha más, alapvetően a Konzum P/BV értékétől jelentősen eltérő iparágban szerez részesedést a társaság. A könyv szerinti értékére hatással van a birtokolt társaságok tőkéjének egymáshoz viszonyított aránya is.

Az MKB ugyanakkor nem ad hosszú távú előrejelzést, mivel mint fogalmaztak: az csak rendkívül nagy hibasávval adható meg egy olyan társaság esetében, amely folyamatos és dinamikus változásban, a növekedés korai fázisában van és várhatóan újabb akvizíciókat fog végrehajtani.

Ezen kívül néhány birtokolt társaság esetén a friss alapítás miatt lehetetlen a múltbeli pénzügyi adatok elemzése, illetve a jövőre vonatkozó pénzügyi előrejelzés is jelentős bizonytalanságot hordoz.

Az elemzés kitér arra is, hogy ma a Konzum holdingnak, vagyonkezelő társaságnak tekinthető, amely több mint 150 milliárd forintnyi vagyont kezel (beleértve a magántőkealapok vagyonát is). Globálisan tekintve napjainkban a hasonló legismertebb holdingtársaság a Warren Buffett nevével fémjelzett Berkshire Hathaway, amely alapvetően nem végez semmilyen termelő tevékenységet, illetve nem nyújt szolgáltatásokat sem. Helyette jelentős részesedéssel rendelkezik néhány tőzsdei cégben nyilvánosan megvehető részvényeken keresztül, mint például a Coca-Cola, valamint mellette nem nyilvános cégeket is birtokol, mint a BNSF vasúti fuvarozó társaság. A társaság jelenlegi árfolyama az „A” részvényeket esetében 300 ezer dollár körül ingadozik.

A Konzum befektetési portfóliójában a tőzsdei cégek sorát erősíti az Appeninn (ingatlankezelés), CIG Pannónia (biztosítás) és az OPUS Global (vagyonkezelés). Mellettük olyan nem tőzsdei társaságok is a vagyon részét képezik, mint például a Hunguest Hotels és a Ligetfürdő (turizmus) vagy a Balatontourist; utóbbi balatoni kempingeket üzemeltet.

Az OPUS Global szintén holdingcégnek tekinthető, a csoport jelen van az építőiparban, médiában, nehéziparban, mezőgazdaságban, szállodaiparban és az ingatlankezelésben. Fontos megjegyezni, hogy a fent említett társaságok és iparágak a Konzum központi részét jelentik. Ezen túlmenően egyéb cégekben is van részesedése, de azok könyv szerinti értékhez való hozzájárulása elenyésző vagy jelenleg semmilyen tevékenységet nem végeznek – áll az elemzésben.

Elemző a Konzum részvényeinek fair értékéről

A Trend FM Reggeli monitor című műsorában Debreczeni Csaba, az MKB Bank senior tőkepiaci elemzője beszélgetett Nagy Károly riporterrel a Konzum-részvények fair értékéről.

 

[audio mp3="https://www.vg.hu/wp-content/uploads/2018/04/Konzum20180410.mp3"][/audio]

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.