BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tőkét emelnek a Csepelben

A legnagyobb tulajdonos 280 millió forinttal száll be a Csepel Holdingba, amelynek saját tőkéje tavaly már mínusz 351 millió forint volt.

Döntöttek tegnap a részvényesek a Csepel Holding Nyrt. közgyűlésén a társaság tőkeemeléséről, vagyis most már semmi akadálya annak, hogy a szingapúri R. Kalaichelvan nagyrészvényes újabb 280 millió forinttal finanszírozza a tőzsdei céget. A tőkeemelés technikailag úgy fest majd, hogy zárt körben kibocsátanak 400 ezer törzsrészvényt, a pakettet Kalaichelvan darabonként 700 forintos áron jegyezheti le. Ez jutányosnak számít, hiszen tegnap a Csepel árfolyama 960 forint körül volt. A társaság alaptőkéje így 407 millió forintra emelkedik, az összesen 2 713 350 darab részvényből pedig 894 ezer lesz Kalaichelvan tulajdonában, vagyis a jelenlegi 21,35 százalékról csaknem 33 százalékra emelkedik a tulajdoni hányada. Az új részvényeket a tőzsdére is bevezetik majd.

Fotó: MTI/Faludi Imre

A legendás Csepel Művek romjaiból megmaradt cég vagyonkezelő holdingként működik. Leányvállalati struktúrája 1999-ben alakult ki. A 2003-ban történt stratégiaváltást követően fő tevékenységi köre a magasabb hozzáadott értékű gépek, valamint a megrendelésre gyártott speciális gépek, gépsorok gyártása. A termékportfólió kiegészül a szingapúri, függőleges megmunkálóközpontok szerszámgépeivel.

A cég többi tulajdonosa is nagyrészt külföldi befektető: közülük a Pirsum Services Limited, egy ciprusi cég 21 százalékos, Goh Kim Seng magánszemély pedig 20 százalékos pakettal rendelkezik. Paul Dan Viorel magánszemély rendelkezik még egy 8,65 százalékos részvénycsomaggal, és a Fehér és Fiai Kft.-nek is van 10,7 százaléka a cégben. A közkézhányad így nem egészen 18 százalék, ami tovább csökken majd.

A kisrészvényesek számára persze eddig sem lehetett túlságosan vonzó a Csepel Holding. A társaság honlapja vajmi keveset mond a cég működéséről, jóformán csak a tőzsdei közzétételek feltöltésére korlátozódik. A cég tavalyi árbevétele a konszolidált beszámoló szerint nem érte el a 400 millió forintot, 2016-ban még ennek több mint a duplája, csaknem 960 millió volt a forgalom. A nettó eredmény 291,6 millió forintnyi veszteség lett tavaly, a saját tőke 351 millió forintos mínuszt mutatott. A saját tőke már 2016 végén is negatív volt, csaknem mínusz 60 millió forint. Ez lehet a fő oka a tőkeemelésnek.

A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.