A szakember emlékeztetett: a 2013 júniusában eldöntött megújítási program során minden bankjegyre a legmodernebb biztonsági elemek kerültek, s így számottevően megnehezült a bankjegyek hamisítása.
Bár az új, az eddigieknél jóval pirosabb 500-as júliustól hivatalos fizetőeszköz, de forgalomba csak jövő februárban kerül.
Az átmeneti időszakban az MNB – a korábbiakhoz hasonlóan – támogatást nyújt a készpénzt elfogadó automaták üzemeltetőinek az új címlet elfogadására és megtörténik a kereskedelmi partnerek tájékoztatása is az új bankjegy megkülönböztető jegyeiről, hogy a bankjegyek valódisága könnyen ellenőrizhető legyen.
A régi 500-as bankjegyekkel 2019. október 31-ig lehet majd fizetni, utána a régi sorozatot bevonják.
Ahogy azt a korábban bevont címletek esetében már megszokhattuk: a régi pénzjegyeket a bankok és a posták a bevonástól számított 3, az MNB pedig 20 évig térítésmentesen cserélik újra a régi papírpénzeket.
Pataki Tibor, a jegybank készpénzlogisztikai igazgatóságának vezetője szerint a forgalomban lévő bankjegyek 83 százalékát már lecserélték. A fennmaradó részt a még forgalomban lévő 10 ezer forintosok, a szintén már lecserélt, de még forgalomban lévő 1000 forintosok és a most cserére jelölt 500 forintosok teszik ki. A március óta forgalomba került ezer forintosok 68 százalékát már lecserélték – köszönhetően annak, hogy az ezresek gyorsan forgó váltópénznek számítanak.
Idén novembertől a régi ezresekkel a kereskedelmi forgalomban már nem lehet fizetni.
Pataki Tibor bejelentése szerint a régi 10 ezer forintosok bevonására 2019. második negyedévében kerül sor. A tízeresek viszonylag lassú kivonását az indokolta, hogy a bankjegycsere megkezdésekor a jegybank még viszonylag komoly mennyiségű friss régi 10 ezer forintos bankjeggyel rendelkezett, így készpénzlogisztikai és költségszempontból is az volt az optimális, hogy a bankjegycserét jelentősen elnyújtva hajtsák végre.
Maga a teljes bankjegycsere a papírpénzek természetes cseréjéhez képest 4 milliárd forintos többletköltséget jelent a jegybanknak.
A visszaélések tekintetében az új bankjegyek beváltak, tavaly 600-700 hamisítványt foglaltak le a hatóságok, s az eddigi adatok alapján idén is hasonló mennyiségű hamisítványra számít az MNB. Pataki Tibor hangsúlyozta: leginkább a régi bankjegyeket hamisítják, ám a hamisítványok döntő része megtévesztésre nem alkalmas, biztonsági elemek alkalmazása nélküli hamisítvány volt, leginkább színes fénymásolatokkal igyekeztek visszaélni.
A Monetáris Tanács mai ülésére vonatkozó kérdésre Gerhard Ferenc az elmúlt napokból megismert jegybanki kommunikációt megismételve azt válaszolta, a Tanács nem foglalkozott a forint árfolyamával, a kérdésben továbbra is a Monetáris Tanács június 19-i közleménye és az adott napon kiadott inflációs jelentésben foglaltak irányadóak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.