BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Új leánycéget alapított a Plotinus

A Plotinus tőzsdei kivezetésére még legalább a jövő évig várni kell, de az új leánycég bejegyzésével intézményesült a reálgazdasági befektetések irányvonala.

Újabb lépést tett a Plotinus másfél évvel ezelőtt meghirdetett új üzletpolitikája megvalósítása érdekében. Bejegyezték ugyanis a társaság új leánycégét, a Plotinus Invest Vagyonkezelő Zrt.-t, amelynek jegyzett tőkéje 5 millió forint. A most alapított társaság célja, hogy összefogja a Plotinus Holding reálgazdasági befektetéseit, ezért várhatóan a következő hetekben-hónapokban az összes reálgazdasági befektetés tulajdonosává ez a cég válik.

A korábban meghirdetett program intézményesült a leánycég bejegyzésével, az a cél ugyanis, hogy a társaság vagyonának nagy részét reálgazdasági eszközök, főleg az egészségügy és a hostelüzletág képezze

– mondta a Világgazdaságnak Zsiday Viktor, aki már csak a részvények 5,41 százalékával rendelkezik, míg korábban csaknem 25 százalékos volt a részesedése. Júniusban jelentős tulajdonosi átrendeződés zajlott le a Plotinusnál, gyakorlatilag két nap alatt lefutott a társaság 300 ezer darabos részvényvásárlási programja. A nagytulajdonosok éltek a felkínált lehetőséggel, s így a saját részvények aránya 63,22 százalékra emelkedett.

Zsiday Viktor maga is sok részvényt adott el a visszavásárlási programban
Fotó: VG / Vémi Zoltán

Zsiday a 690 forintos osztalékjavaslatot is támogatta a közgyűlésen, és a részvény-visszavásárlási programmal is egyetértett. Többször is hangsúlyozta, hogy a társaságban felgyülemlett pénzt el kell juttatni a részvényesekhez osztalékfizetés és részvény-visszavásárlás formájában, majd a társaságot ki kell vezetni a tőzsdéről. „Most nem tudok újdonsággal szolgálni a tőzsdei kivezetésről, ez a kérdés a mostani közzététel kapcsán nem releváns” – válaszolta a Világgazdaság kivezetési időpontot firtató kérdésére Zsiday Viktor. A tőzsdei kivezetést legutóbb tavaly tűzték napirendre, ám a 45,04 százalékos közgyűlési részvétel miatt akkor erről nem lehetett szavazni. Erről ugyanis csak akkor dönthet a közgyűlés, ha a jelenlévők legalább a részvényesek 50 százalékát plusz 1 szavazatot képviselnek, és akkor is legalább 75 százalékos többség kell a javaslat elfogadásához. A kivezetésről való szavazást 2019-re halasztották. Érdekesség, hogy az idei éves rendes közgyűlésen közel 56 százalékos volt a részvétel, ám ezúttal a kivezetés nem szerepelt a napirendi pontok között.

A társaság középtávú terveiben az értékpapír-befektetések felszámolása szerepel azzal, hogy ennek megvalósulása esetén a társaságnak mérlegelnie kell a tőzsdén maradás költségeit, illetve előnyeit, és ezeket összevetve egy későbbi, egyelőre el nem döntött időpontban összehívandó közgyűlésen határoznia kell a maradásról vagy a távozásról. Időközben a társaság kötvényeit már kivezették a tőzsdéről.

A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.