Az OTP tíz éve hirdette meg először társasházi pályázatát, és az azóta eltelt időben 173 településről 6500 pályázatot adtak be a jelentkezők – mondta el egy tegnapi rendezvényen Csonka Tibor, az OTP Business ügyvezető igazgatója. A bank számára kiemelkedően fontosak a társasházak: a pénzintézet összesen már 36 ezer hazai társasháznak vezeti a számláját. A lakóközösségek együtt 150 milliárd forintnyi betétet tartanak a pénzintézetnél, miközben a társasházi hitelek kihelyezése terén a bank 40 milliárd forintnál tart. A lakóközösségek beruházásainak nagy lökést adnak az állami támogatási programok.
Korábban a Panel+ program, most pedig az MFB által meghirdetett nullaszázalékos kamatozású energiahatékonysági kölcsönök mozgatták meg a társasházak fantáziáját. A bank a társasházakat 10 százalékos – felújítási alapban lévő – önerő mellett is hajlandó finanszírozni, akár annak érdekében is, hogy a már említett hitelprogramok önerőszükségletét lehessen biztosítani.
Csonka Tibor a Világgazdaságnak elmondta, hogy az elmúlt hónapokban a társasházak is megérezték a szakemberhiányt, emiatt nehezebbé váltak és számottevően meg is drágultak a felújításaik. Az OTP Business igazgatója szerint – ha igaznak bizonyulnak azok a hírek, amelyek szerint az új lakás áfájának kedvezményes kivezetése mellett a kormány a meglévő lakásállomány felújítására nagyobb figyelmet szentel –, érdemes volna a társasházi közösségek számára nyitottabbá tenni a lakástakarék-pénztári rendszert.
Egy társasház ma legfeljebb évi 324 ezer forint állami támogatást kaphat, ám ehhez már több mint 240 lakásnak kell hozzá tartoznia. A maximális állami támogatáshoz havi 90 ezer forint félretétele szükséges, ami ez esetben lakásonként havonta 375 forintos megtakarítást feltételez.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.