mínuszban fejezte be a kereskedést. Madrid 0,72 százalékos, Milánó pedig 1,10 százalékos veszteségben zárt.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 8,32 pontos, 0,02 százalékos emelkedéssel, 37 233,40 ponton zárt pénteken. A vezető részvények ára vegyesen változott az előző napi záráshoz képest. A magyar piac egyik húzóereje továbbra is a Richter, amelynek sikerült a lélektani 5500 forintos szint fölé kerülnie.
A páneurópai indexek közül a Stoxx Europe 600 0,80 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 0,92 százalékkal, míg az euróövezeti EuroStoxx50 1,18 százalékkal csökkent.
Az amerikai-kanadai kereskedelmi tárgyalásokon egyelőre nem született áttörés, jóllehet a céldátum péntek, így már csak pár óra maradt arra, hogy Mexikó után Kanadával is dűlőre jusson az Egyesült Államok az Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Egyezmény (NAFTA) felülvizsgálatáról. Ráadásul Donald Trump amerikai elnök a Bloombergnek megerősítette, hogy ígéretéhez híven kész 200 milliárd dollár értékű kínai importcikkekre pótvámot kivetni már a jövő héten.
Éleződni látszik a feszültség Donald Trump és az Európai Unió között is.
Az amerikai elnök nem elég jónak minősítette és azonnal elutasította az autókra kivetett vámok kölcsönös eltörlésére csütörtökön tett európai javaslatot. Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke pénteken megerősítette, hogy az unió válaszlépést tesz, ha Washington megemeli az európai autók vámtételét.
A viszály újbóli fellángolásának áldozata az autógyártó szektor lett, alindexe 1,55 százalékkal csökkent. A legnagyobbak közül a Daimler, a Volkswagen, a BMW és a Continental 1,4-1,9 százalék közötti mínuszban zárta kereskedést.
A vállalatok közül a nap nyertese a brit Whitbread, amely 14,3 százalékkal drágult arra a bejelentésre, hogy a Coca-Cola megvásárolja tőle a Costa kávéházláncot 5,1 milliárd dollárért.
A Lufthansa német légitársaság viszont majdnem 4 százalékot veszített értékéből annak nyomán, hogy a Citi eladásra rontotta a vállalat ajánlását. A Casino francia kiskereskedelmi hálózat 10,2 százalékos mínuszban zárt, mert a befektetőket aggasztja a vállalat hatalmas adósságállománya. A Sage brit szoftvergyártó árfolyama pedig 7,5 százalékkal esett a vezérigazgatója, Stephen Kelly távozásának hírére.
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára csökken. A legközelebbi, novemberi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 0,17 százalékos veszteségben, 77,89 dolláron, az októberi szállítású WTI pedig 0,43 százalékos mínuszban, 69,95 dolláron forgott.
A New York-i árupiacon az arany unciánkénti ára decemberi szállításra 0,17 százalékkal, 1207,20 dollárra nőtt.
Egy euróért 1,1608 dollárt adtak a nemzetközi bankközi piacon, 0,50 százalékkal gyengült a közös európai fizetőeszköz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.