Egy év leforgása alatt 42 százalékkal, közel 37 milliárd dollárra hízott az öt vezető technológiai részvény árfolyamesésére játszó pozíciók állománya – idézte a Bloomberg az S3 Partners felmérését. Az úgynevezett FAANG-részvények (Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Google) idén szárnyalnak, ami a héten története során először a 8000 pont felé merészkedő Nasdaq teljesítményén is meglátszik. Az S3 összesítéséből kiderül, a Nasdaq 2018-as emelkedésének mintegy fele csak ennek az öt részvénynek az érdeme. Az amerikai tech papírok közül a legtöbben az Amazon esésére fogadnak, az általuk nyitott állomány megközelíti a tízmilliárd dollárt. Az S3 Partners kutatásvezetője, Ihor Dusaniwsky szerint
azért áramlik ekkora mennyiségű pénz a részvényár csökkenésére játszó pozíciókba, mert a befektetők úgy vélik, minél többet emelkedett idén egy papír árfolyama, annál nagyobbat fog esni a jövőben.
Az Amazon-részvényekre nyitott shortállomány globális összevetésben nem kerül fel a képzeletbeli dobogóra. Az abszolút rekorder a kínai Alibaba, amelynek esésére 19 milliárd dollár értékben nyitottak megbízást a befektetők, a nem technológiai cégek közül pedig a Tesla bukására is sokan számítanak (10,5 milliárd dollárral), de a kínai Ping An biztosítótársaság is a shortosok össztüze alá került, 13 milliárd dollárnyi spekulatív tőke gyűlt össze a zuhanására várva.
A részvénypiac egyelőre keményen bünteti a shortolást, főleg az amerikai cégek tekintetében. Az Alphabet- (Google) papírok 18 százalékot meneteltek idén, noha az esést váró befektetők több kockázatot látnak a részvénnyel kapcsolatban, többek közt kételkednek a cég visszatérésében a kínai piacra. A Tesla-részvények az év eleji szinten forognak, ám nagy árfolyammozgást váltott ki a fő tulajdonos, Elon Musk tweetje, amelyben a részvény kivezetését lebegtette meg, majd hetekkel később visszakozott az ötlettől.
Valódi szitokszó lehet a shortra játszók körében a Netflix, amelynek részvénye 92 százalékkal drágult 2018-ban. Az emelkedés annak ellenére nem veszít a dinamikájából, hogy a második negyedéves eredménybeszámoló némi csalódást keltett a vártnál kevesebb előfizetői szerződés miatt. A Wedbush elemzője szerint a Netflix költségei valósággal elszálltak, célárfolyamuk 125 dollár, miközben a kereskedésben 368 dolláron forog a papír.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.