A Budapesti Értéktőzsdén jegyzett vállalat árbevételének növekedése elsősorban a villamosenergia- és földgáz- kiskereskedelmi szegmens 43 százalékos bővülésének köszönhető, ami kompenzálta a KÁT-ból kiesett szélerőművek és kivitelezési munkák volumenének csökkenését.
Az EBITDA a tavalyi év azonos időszakához képest 26 százalékkal csökkent, 936 millió forintra.
A visszaesést elsősorban a KÁT-ból kiesett szélerőművek alacsonyabb EBITDA-ja, a megnövekedett CO2-ráfordítások és az intenzív befektetési, beruházási tevékenységhez kapcsolódó költségek, valamint ugyancsak ehhez kapcsolódóan a belső kivitelezési munkákra fordított nagyobb erőforrások okozzák. Ugyanakkor a Szabályozó Központ sikeresen integrálta a portfóliójába a KÁT-ból kiesett szélerőműveket.
Az első félév fontos eseménye volt a Zugló-Therm Kft. 51 százalékos részesedésének megszerzése. Emellett további három naperőmű projektet sikerült felvásárolnunk, ami lehetővé teszi, hogy a már meglévő 2 MW mellé még 18 MW-nyi naperőmű kapacitást építsünk meg. Ezek a naperőművek az építkezéseket követően tudnak hozzájárulni a vállalat EBITDA-termelő képességéhez
– mondta az eredmények kapcsán Ifj. Chikán Attila, az Alteo vezérigazgatója.
A vállalat energiatárolós K+F+I projektjének első fontos mérföldköve is megvalósult augusztus végére: az energiatároló átadásra került, próbaüzemét megkezdhette. Ifj. Chikán Attila szerint az Alteo tehát nagyon jó úton halad afelé, hogy 2019 első félévének végéig megvalósítsa a 2016 novemberében kitűzött 10-15 milliárd forint körüli beruházási tervét, amelyek onnantól kezdve a cégcsoport eredményességében is meg kell mutatkozzanak.
Ez az időszak az építkezésről, a beruházásokról szól, amelyekkel megágyazunk a jövőbeni stabil működésnek és növekedésnek. Így a 2018-ban még intenzívebbé váló beruházási-kivitelezési tevékenység miatt a cégcsoport erőforrásainak jelentős részét jelenleg a folyamatban lévő saját fejlesztései kötik le
– tette hozzá a vezérigazgató.
A még 2017 decemberében megszerzett, már üzemelő domaszéki 2 MW-os naperőmű projekt mellett a társaság a következő naperőmű fejlesztéseket kívánja megvalósítani a sikeres projekt akvizícióknak köszönhetően:
Az említett projektek sikeres megvalósítása esetén a Csoport naperőművi portfóliója a tervek szerint 2019 első félévében eléri a 20 MW-ot.
Ugyancsak az idei év első felében zárult le az az akvizíciós ügylet, amely során az Alteo tulajdonában lévő Sinergy Kft. megvásárolta az NKM Földgázszolgáltató Zrt.-től a Zugló-Therm Energiaszolgáltató Kft. 51 százalékos tulajdonrészét.
Korábban 49 százalékos tulajdonrészt birtokolt a vállalatcsoport a 18 megawatt villamosenergia- és 17 megawatt hőteljesítménnyel rendelkező blokkfűtőerőműben, amelynek műszaki üzemeltetését is végzi, illetve amely az Alteo Szabályozó Központjának is tagja már évek óta.
A félév során fontos mérföldkőhöz érkezett a vállalat K+F projektje is, amelynek várható költsége összesen 1,1 milliárd forint lesz, és amelyre a társaság 500 millió forint támogatást nyert el a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal pályázatán: a napokban megkezdődött az akkumulátoros villamosenergia-tároló tesztüzeme, így megkezdődhet az üzemeltetési tapasztalatok begyűjtése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.