BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A világ legnagyobb aranybányacége jöhet létre a Barrick-Randgold-fúzióval

A kanadai Barrick Gold megvásárolja a Randgold Resources társaságot, ezzel egy 18,3 milliárd dolláros kapitalizációjú nagyvállalat, a világ legnagyobb, aranybányászattal foglalkozó cége jöhet létre. Ez az üzlet évek óta a legnagyobb fúzió a szektorban. „

A Randgold egy agilis, fiatal és kisebb cég, olyan, mint a Barrick volt évekkel ezelőtt. Mi mára globális nagyvállalattá váltunk” – idézte a Reuters John Thorntont, a Barrick elnökét, aki az új társaság ügyvezető elnöke lesz. A vezérigazgatói feladatokat a Randgold vezére, Mark Bristow látja majd el. A Barrick Goldot egyébként a márciusban elhunyt magyar származású üzletember, Peter Munk alapította 1983-ban.

Fotó: AFP/Diario La Ventana /STR/Argentina Out

„A Barrick és a Randgold is jelentős szereplő az afrikai aranybányászatban. Az ottani szinergiákat jól ki tudja majd használni az új cég, ez akár a helyi szabályozói környezettel való kapcsolattartásban is előnyt jelenthet. Mindkét cég olyan bányákba fektet, amelyek már ezer dollár feletti unciánkénti aranyárnál is nyereségesen működhetnek, így a jelenlegi alacsonyabb aranyár mellett is profitot termelhetnek” – mondta Hosszú Ferenc, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója, kiemelve, hogy a felvásárlással a világ tíz legjelentősebb aranylelőhelyéből öt egy kézben összpontosul majd.

Az aranybányászattal foglalkozó cégek piacán egyébként akár további felvásárlásokat vagy fúziókat is hozhat a tartósan alacsonyabb aranyár.

Az arany ára április óta folyamatosan csökken. Év elején még az unciánkénti 1320–1350 dollár közötti szinten, illetve annak közelében járt a kurzus. Január végén még 1368 dolláron volt éves csúcson a menekülőeszköznek tekintett nemesfém, ám az április közepi 1350-ről augusztus közepére 1184 dollárra csökkent az unciánkénti ár. Azóta 1200 dollár közelében oldalaz a kurzus.

„A bányászati cégek tisztulási folyamatának is része lehet a mostani üzlet, a kevésbé hatékony cégek kieshetnek a versenyből, de jelentős és tartós áresés nem várható a nemesfém piacán – véli Schmidt Kálmán, a Magyar Aranypiac Kft. ügyvezető igazgatója. – Sok bánya 1100-1200 dolláros unciánkénti árnál már nem üzemeltethető nyereségesen, ezért bezárnak, ha sokáig nem emelkedik a kurzus. Ez viszont szűkíti a kínálatot, és újra drágulhat az arany. Rövid távon az amerikai kötvényhozamok emelkedése miatt elképzelhető még egy kis csökkenés, de hosszú távon inkább drágulásra lehet számítani.”

A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.