Jelentősen, 625 bázisponttal 24 százalékra emelte tegnap az alapkamatot a török jegybank, így próbálva elejét venni a líra további gyengülésének. A lépés az elemzői várakozásoknak megfelelt, bár korábban több szakértő kételkedett abban, hogy a Recep Tayyip Erdogan irányítása alatt álló szervezet politikai okokból meg meri-e lépni a kamatemelést.
Az államfő ugyanis még egy órával a döntés előtt is kritizálta a magas kamatkörnyezetet, és csökkentést sürgetett.
A lépés a piacot – legalábbis átmenetileg – felélénkítette, a líra percek alatt közel 5 százalékot erősödött a dollár és az euró ellenében is, a vezető török részvényindex, a BIST 100 pedig 2 százalékot ugrott. A fejlődő és feltörekvő piacokat is megmozgatta a lépés, a kelet-közép-európai régió devizái a líra mozgását követve erősödtek a kamatemelés után: a forint az euróval szembeni 324-es keresztárfolyam alá csúszott.
A jegybank a befektetők megnyugtatása érdekében hangsúlyozta: ha szükséges, tovább szigorítják a monetáris körülményeket. A központi bank továbbá átalakíthatja a rendkívül bonyolult kamatmixet is. Ennek első lépése lehet, hogy az egynapos helyett a továbbiakban egyhetes repoaukciók keretében fog likviditást nyújtani.
Rövid távon biztosan segít a helyzeten az emelés, de a válságkezeléshez ennél több kell
– közölte kérdésünkre Boér Levente. Az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója emlékeztetett: az ankarai kormány jövő héten mutatja be azt a költségvetési tervet, amellyel egyensúlyba szeretné hozni az államháztartást. Erdogan azt ígérte, beruházásokat halasztanak el, és csökkentik a kiadásokat: visszafogják a prociklikus gazdaságpolitikát, hisz a piacot a költségvetés várható pályája is érdekli – ismertette a szakértő.
A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.